LEVOČA. Obyvatelia i návštevníci Levoče si na oddych pri vodnej nádrži v mestskej časti Levočská Dolina ešte počkajú.
Termín ukončenia prác na revitalizácii jej okolia sa posunul o 40 dní.
Kým pôvodne mali byť práce hotové v marci, nový termín bol stanovený na 13. apríla.
Zároveň bola navýšená aj pôvodne zmluvne stanovená cena z 1,43 milióna eur bez DPH na 1,56 milióna eur.
Ako uviedla Ľubomíra Čujová z Mestského úradu v Levoči, o predĺženie termínu ukončenia a odovzdania diela požiadal zhotoviť stavby.
Dôvodom bola podľa jej slov pandémia covid-19, čo spôsobilo oneskorenie dodávok stavebných materiálov.
Podľa Čujovej bude mesto financovať navýšenie o viac ako 130-tisíc eur z vlastných zdrojov.

Objekty chátrali
Areál pri vodnej nádrži v Levočskej Doline sa nachádza tri kilometre od centra mesta, plne využívaný nebol niekoľko rokov.
Súčasné objekty tam chátrali, chýbali chodníky aj vybavenosť.
S rekonštrukciou sa začalo vlani v marci, prispieť má k rozvoju turizmu v lokalite, ale aj ochrane ojedinelého žabieho ohniska v okrese.
Financie na projekt Vodná nádrž Levoča – revitalizácia prírodno-ekologického centra Žabia cesta získala samospráva v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A-Poľsko-Slovensko 2014 - 2020.
Mesto Levoča ho realizuje v spolupráci s poľským mestom Starý Sacz. Realizátorom stavebných prác je víťaz verejného obstarávania, spoločnosť Dinis, s. r. o., z Kamenice.
Meškanie dodávok
Harmonogram stavebných prác už vlani negatívne ovplyvnil nedostatok stavebných materiálov na slovenskom trhu, čo spôsobilo meškanie dodávok.
„V priebehu realizácie stavebných prác na stavbe sa preukázali okolnosti, ktoré sa v čase spracovania projektovej dokumentácie nedali predpokladať, respektíve, ktoré vznikli ako nesúlad medzi projektovou dokumentáciou a výkazom výmer. Aký je skutkový stav konštrukcií sa zistilo až po ich obnažení pri búracích prácach a samotnej realizácii diela. Preto boli nutné doplňujúce práce, bez ktorých by nebolo možné dokončiť dielo ako funkčný celok,“ vysvetlila dôvod predĺženia prác a navýšenia zmluvnej ceny Čujová.
Náučný chodník
Okolo priehrady bude viesť nový náučný chodník s dĺžkou 1 175 metrov, prezentovať bude život tamojších žiab a najvzácnejšie prvky miestnej flóry.
Zámerom samosprávy bolo ochrániť ojedinelé žabie ohnisko v okrese.
V uplynulom roku tam preto pribudli aj priechody pre migráciu žiab pod cestou tretej triedy 3225, na ktorej žaby každoročne počas migrácie prichádzali o život pod kolesami áut.
Súčasťou projektu je okrem iného obnova detského ihriska, vybudovanie pódia, nového móla, multifunkčného ihriska, infocentra, ale ak rekonštrukcia Domu prírody, ktorý by mal poslúžiť ako prírodovedná expozícia s učebňami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš