ČERVENÝ KLÁŠTOR. Už päť mesiacov trvajú práce na obnove časti kláštora kartuziánov i ďalších objektov Múzea Červený kláštor na Zamagurí.
Ako povedal riaditeľ múzea Milan Gacík, zatiaľ sa podarilo zrealizovať základné stavebno-technické práce.
Tie súvisia s prípravou priestorov pre kláštorný pivovar na výrobu piva a medoviny, sušenie a spracovanie bylín v Cypriánovej dielni, ale aj premenou niekdajších frátrovských izieb na priestory pre oddych a detox v rámci ozdravného programu ducha a tela.
Na celý projekt ide takmer 470-tisíc eur, financovaný je z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru.

Budujú pivovar, medovináreň aj sušiareň
Projekt „Červený kláštor – znovuzrodený“ má zásadným spôsobom zmeniť doterajšiu podobu pamiatky.
Cieľom je zatraktívniť pre návštevníkov dva objekty kláštorného areálu formou zážitkovej návštevy kultúrno historickej pamiatky. Múzeum chce oživiť a predstaviť verejnosti niektoré súčasti života mníchov v minulosti.
„Na jednotlivých poschodiach sa už urobili napríklad podlahy, tiež práce pre prípravu inštalácie technológie pivovaru, rovnako to platí o ďalšej časti, ktorá bude slúžiť na sladenie a sklad piva. V medovinárni pracujeme na chladiarenskom zariadení, podobne ako pri pivovare,“ opísal ďalej Gacík.
Stavebné zásahy si vyžiadali aj práce na prípravovni pre Cypriánovú dielňu.
„Byliny z našej kláštornej záhrady chceme sušiť prirodzeným spôsobom, teda len pod strechou. Potrebovali sme sa preto dostať do priestoru krovu medzi dvoma objektmi, museli sme tam vybúrať otvor a vybudovať schody, aby to bolo prístupné. Odtiaľ to budeme vysušené dopravovať na ďalšie spracovanie do dielne,“ priblížil riaditeľ múzea.

Chystajú novú expozíciu
Súčasťou projektu sú aj plánované výchovno-vzdelávacie aktivity určené deťom v kláštornej škole a poskytnutie priestoru návštevníkom pre hlbšiu a dlhšiu meditáciu (Digital detox camp).
Okrem toho pokračujú práce aj na príprave novej expozície, ktorá bude zložená z troch častí.
V rámci nej priblíži múzeum dejiny Červeného kláštora, mníšske rády na Slovensku a dejiny pamiatkovej starostlivosti na Slovensku.
S prácami sa začalo vlani v októbri, hotové by mali byť do jedného roka.
Presný termín otvorenia jednotlivých pripravovaných častí múzea zatiaľ podľa riaditeľa nie je, sprístupnené budú postupne. Pravdepodobne už v lete by však mal byť podľa jeho slov spustený pivovar.

O Červenom kláštore
História kláštora kartuziánov v obci Červený Kláštor (okr. Kežmarok) siaha do 14. storočia.
Národná kultúrna pamiatka patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR.
Prvú expozíciu v kláštore zriadilo Východoslovenské múzeum Košice v roku 1966.
V rokoch 1999 - 2007 v kláštore prezentovalo svoju expozíciu Ľubovnianske múzeum zo Starej Ľubovne.
Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad SR a nezisková organizácia Cyprian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš