POPRAD. Pred 80 rokmi odišiel prvý židovský transport zo Slovenska. Mieril do koncentračného tábora, ktorý bol skutočným peklom na zemi, do Osvienčimu.
Vlak vyrazil zo železničnej stanice Poprad, kde sa v piatok konala pietna spomienka. Nechýbala na nej ani prezidentka Zuzana Čaputová.
Z prvej tisícky deportovaných žien holokaust prežilo len dvadsať. Sviečky tam zapálili aj potomkovia dvoch z nich.
Vieme si predstaviť, čo sú hrôzy vojny
„Ľudácky režim, ktorý najprv šíril protižidovské lži a neskôr prijal diskriminačné zákony, sa nakoniec promptne a aktívne podieľal na deportáciách do koncentračných táborov a páchal zločiny proti ľudskosti. Možno dnes, keď je za našimi hranicami opäť vojna, si vieme lepšie predstaviť udalosti spred 80 rokov. Antisemitizmus dodnes nevymizol. Jeho prejavmi sú aj popieranie historických faktov a bagatelizácia zločinov, napríklad aj v podobe cynického zdôvodnenia agresie Ruska voči Ukrajine takzvanou ´denacifikáciou´," uviedla prezidentka.

Agresor sa zmenil
Spomenula aj slová predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Richard Dudu, ktorý zdôraznil, že „agresor sa podľa neho zmenil a dnes nemeckí vojaci strážia naše nebo pred útokom z východu. To svedčí o tom, že v žiadnom národe nedrieme gén zla. Zlo jednotlivcov sa presadí vtedy, keď mu to umožní pasivita, zbabelosť či vypočítavosť väčšiny".
Keď sa naši predkovia ocitli zoči voči zlu, kládli si otázku, či sa mu prizerať alebo postaviť. „Našťastie, dnes riskujeme podstatne menej než oni, keď vyjadríme morálny postoj. O to silnejší by však mal byť náš hlas a naša ochota urobiť správnu vec," dodala Zuzana Čaputová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš