LEVOČA. Po dvanástich rokoch od začiatku príprav v utorok v Levoči pre verejnosť otvorili zrevitalizované prírodno-ekologické centrum v rámci projektu Žabej cesty. Nachádza sa v areáli pri vodnej nádrži v Levočskej Doline.
Jeho súčasťou je aj náučný chodník s dĺžkou takmer 1,2 kilometra, ktorý prezentuje život tunajších obojživelníkov a najvzácnejšie prvky miestnej flóry. Areál dostal novú podobu za 1,7 milióna eur, práce trvali viac ako rok. Obnovu sa podarilo zrealizovať v rámci poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce Intereg V-A 2014 - 2020 v rámci projektu Prírodné klenoty pohraničia.
Náročná výstavba
Verejné obstarávanie sa muselo urobiť na dvakrát, práce sa predĺžili o štyridsať dní a navýšila sa aj cena.
„Predražilo sa to o približne 168-tisíc eur, nevyplývalo to však len z nárastu cien jednotlivých materiálov,“ uviedol primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský.
Ako ďalej vysvetlil, ďalším dôvodom boli aj nevyhnutné práce navyše, spojené s úpravou kopcovitého terénu, ktoré sa museli urobiť, no v pôvodnom projekte sa s nimi nepočítalo.

Atrakcie pre návštevníkov
Vodná nádrž vzdialená asi tri kilometre od centra Levoče bola vybudovaná v 70. až 80. rokoch minulého storočia, už vtedy tu vznikla relaxačná zóna. Areál však nebol poriadne využívaný niekoľko rokov.
Súčasné objekty tam chátrali, chýbali chodníky aj vybavenosť.
„V rámci projektu tu pribudlo 24 samostatných stavebných objektov, ktoré slúžia na relax, vzdelávanie, športové vyžitie a pribudla aj informačná kancelária, ktorá bude slúžiť počas letnej turistickej sezóny,“ priblížil primátor.
Pred vstupom do areálu vybudovali aj parkovisko s 37 miestami, pribudlo detské ihrisko, prekryté pódium, ale aj Dom prírody, ktorý bude slúžiť ako prírodovedná expozícia s učebňami. Pre návštevníkov postavili prístrešok či altánok s výhľadom na vodnú plochu a relaxačným sedením, aj nové mólo s vyhliadkovou vežou.
Pribudla tiež zóna vonkajších prístreškov pre oddychové sedenia spojené s ohniskami pre grilovanie. V areáli sa tiež nachádza lanový park, ako aj lezecká stena.

Žabovody pod cestou
Cieľom projektu „Žabia cesta - Revitalizácia prírodno-ekologického centra v Levoči“ bolo vytvorenie nového produktu cestovného ruchu, vylepšenie životného prostredia a ochrana ojedinelého žabieho ohniska v okrese.
Aj preto boli v rámci projektu vybudované žabovody či žabochody, teda migračné tunely pod štátnou cestou. Takýto systém na Spiši použili po prvýkrát. Zámerom je predísť úmrtiu každoročne migrujúcich obojživelníkov z lesa do priehrady a späť.
„V tejto lokalite bol dlhodobo problém s tým, že žabky migrovali na jar cez cestu a my sme museli dlhé roky stavať plastové zábrany a fyzicky ich prenášať. Hoci táto cesta nie je až taká frekventovaná, dochádzalo k veľkým stratám na žabách. Teraz sú tu podchody pod cestou, do ktorých sa žaby prirodzene navedú. Keďže sa nevedia dostať na cestu, sú nútené ísť pod zemou žabovodom,“ poznamenal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, podľa ktorého tento systém funguje bezproblémovo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš