SMOLNÍK. Mnohí ľudia sa kriticky pozerajú na to, akým spôsobom štátne inštitúcie pristupujú k riešeniu ekologickej katastrofy na rieke Slaná. Aj keď problém pretrváva už tri mesiace, zlepšenie stavu rieky brzdí byrokracia.
Rezorty životného prostredia a hospodárstva si po vypuknutí ekologickej havárie prehadzovali zodpovednosť medzi sebou, Inšpekcia životného prostredia (IŽP) vyložila zákon o mimoriadnej situácii na rieke tak, že nešlo o nepredvídateľnú situáciu a Okresný úrad v Rožňave sa odvoláva na rozhodnutia IŽP.

Aj keď vláda vyčlenila na riešeniu problému 200-tisíc eur, europoslanec Michal Wiezik (PS) upozornil, že technické riešenie je stále v nedohľadne.
Z rieky Slaná však medzičasom odchádza život. Spozorovaný bol na jednom úseku napríklad úhyn rakov.
Úhyn rýb v 90. rokoch
Horšie však je, že takáto situácia na Slovensku nenastala prvýkrát a kvôli tomu, aby sme predvídali, čo sa bude ďalej diať s riekou Slaná, netreba ísť až tak ďaleko.
Dôsledky dlhodobej banskej činnosti a následného zatopenia banského diela sú viditeľné v celej oblasti ložiska Smolník v okrese Gelnica. Toto ložisko patrí medzi jedno z historicky najznámejších a najbohatších rudných ložísk na Slovensku.
Od roku 1326 do roku 1990 sa tam vyťažilo viac ako 19 miliónov ton rudy.
V roku 1990 však bola ťažba v Smolníku definitívne zastavená. Spôsobil to nezáujem o pyrit, ubúdajúci obsah medi v rude, vysoké náklady na ťažbu a úpravu suroviny.
Banské priestory sa preto postupne zatápali vodou od decembra 1990 do mája 1994.
Už krátko po ukončení tohto procesu sa objavili prvé intenzívne priesaky banských vôd a v júni 1994 bol hlásený už aj úhyn rýb v potoku Smolník, do ktorého sa cez šachtu Pech odvádzajú banské vody zo zatopeného banského diela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš