TATRANSKÁ JAVORINA. Okres Poprad je od piatka jediným na Slovensku, ktorý má v každej dedine verejný defibrilátor (AED).
Ide o prístroj, ktorý pomáha poskytnúť bezodkladnú prvú pomoc pri zástave srdca ešte pred príchodom záchranárov.
V piatok ho umiestnili aj do jednej z najodľahlejších obcí okresu, Tatranskej Javoriny, kde doteraz chýbal.

Obec ho chcela kúpiť, no nemala peniaze
Ako vysvetlil záchranár a predseda občianskeho združenia Záchrana František Majerský, v obci blízko poľských hraníc môže výrazne pomôcť, priemerný dojazd sanitky je tam totiž 34 minút.
Za iniciatívou s názvom „AED do každej obce“ stoja miestni záchranári zo spomínaného občianskeho združenia.
„V okrese Poprad je 45 verejných defibrilátorov. Je to najviac AED na Slovensku v okrese. Záchranka nemôže byť v každej obci, verejný defibrilátor áno,” uviedol Majerský.
Malá, no turistami navštevovaná Tatranská Javorina ho dostala darom, umiestnený je na budove obecného úradu.
Samotná obec zvažovala podľa jej starostky Aleny Pitoňákovej (nezávislá) pôvodne jeho kúpu, no nemala na to dostatočné prostriedky.
„Veríme, že keď je už u nás, pomôže zachrániť ľudské životy, ako aj v iných obciach, kde už AED mali,” uviedla. Jeden defibrilátor je umiestnený aj v neďalekom Prezidentskom zámočku, slúži však jeho návštevníkom.

Defibrilátor do každej väčšej obce
Na Slovensku je 350 verejných defibrilátorov, z toho 230 umiestnilo počas piatich rokov OZ Záchrana.
Ich sieť sa podarilo vybudovať najmä zo sponzorských peňazí, niektoré samosprávy zahrnuli nákup AED do svojich rozpočtov.
Cieľom združenia je umiestniť AED v každej obci nad 500 obyvateľov.
„Toto už ale naozaj potrebujeme riešiť so štátom, lebo tento projekt nie je drahý a má obrovské výsledky. S prístrojmi, ktoré sme odovzdali, sa už podarilo zachrániť dvanásť ľudských životov. Keby tých prístrojov bolo viac, mohli by sme zachrániť viac ľudí,“ doplnil Majerský, podľa ktorého by toto mala byť priorita štátu, ministerstva zdravotníctva a ministerstva financií.

Pomôcť dokáže aj laik
AED (automatické externé defibrilátory) sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz.
Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja.
Prístroj vie okamžite vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu, prepočíta hmotnosť podľa odporu ľudského tela.
V prípade, že človek elektrický výboj nepotrebuje, prístroj zákrok neuskutoční.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš