SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Viac ako dvadsiatka dobrovoľníkov sa v piatok pridala k aktivistom v Spišskej Novej Vsi, ktorí sa snažia zachrániť poslednú židovskú pamiatku v meste.
Ide o cintorín, ktorý je súčasťou Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva.
Dobrovoľníci sa v rámci podujatia Naše Mesto pustili do čistenia a skultúrnenia vstupnej časti cintorína.
Tiež čistili náhrobky od machu, buriny a špiny.
Posledná v Spišskej Novej Vsi
„Židovský cintorín je posledná kultúrna pamiatka po židovskej komunite v Spišskej Novej Vsi. Zachránili ho pred niekoľkými rokmi študenti miestneho gymnázia. Občianske združenie pokračuje v iniciatíve záchrany tejto kultúrnej pamiatky,“ uviedla historička a pedagogička Ružena Kormošová.
V piatok sa do pomoci zapojili zamestnanci dvoch firiem a ďalší dobrovoľníci.
„Snažíme sa očistiť jednotlivé náhrobky, také, ktoré nepotrebujú úpravu zo strany reštaurátorov, aby sme mohli vyplniť nápisy. Náhrobky sú zarastené machom a špinavé, chceme ich vyčistiť, tiež chceme upraviť areál pred cintorínom, vyrovnať terén a vysypať tam kamienky,“ dodala historička.
Dopoludnia sa takýmto spôsobom podarilo vyčistiť 20 hrobov.
Tiež vyčistili betónové oplotenie znečistené grafitmi, namaľovali bránu a plot, posadili vyše 50 tují a nainštalovali informačnú tabuľu v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku.
Najstarší je z roku 1880
Židovský cintorín sa nachádza vo východnej časti mesta Spišská Nová Ves a dlhé roky chátral.
Po zničení a vypálení synagógy v roku 1941 ostala ako spomienka na židovskú komunitu iba táto pamiatka. Zdevastovaný a vandalmi zničený cintorín obnovili a zachránili gymnazisti, ktorí sa zapojili do medzinárodného projektu Stratení susedia – Pocta detským obetiam holokaustu.
Na cintoríne sa zachovalo približne 280 náhrobkov, z toho 68 celých.
„Od júna minulého roka ich pasportizujeme vďaka genealógom, židovským matrikám. Snažíme sa poskladať útržky, kde sú len mená alebo len dátumy úmrtia, a dať kameňom aj mená. Už viac ako 125 hrobov, respektíve mien máme zmapovaných,“ dodala Kormošová.
Najstarší hrob pritom podľa jej slov pochádza z roku 1880.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš