SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Spišskej Novej Vsi spustili projekt s názvom Misia 1 000. V rámci neho bude jedenásť špecializovaných asistentiek osvety zdravia, takzvaných babíc, pomáhať mamičkám z marginalizovaných komunít na Spiši počas tehotenstva aj po pôrode.
Prevedú ich aj predpôrodnou prípravou, pričom spolupracovať budú zároveň so zdravotníckym personálom miestnej nemocnice. Iniciátorom projektu je Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorá chce takýmto spôsobom poukázať na kľúčových prvých tisíc dní od počatia dieťaťa.
Tá získala na realizáciu projektu 199-tisíc eur z nórskych grantov, ďalších necelých 30-tisíc eur zo štátneho rozpočtu.
Jedenásť babíc
Vyškolené babice majú vytvárať komunikačné mosty medzi mamičkami a personálom nemocnice a tiež rozvíjať vzájomné vzťahy medzi komunitami.
Asociácia pred troma rokmi vyskúšala prvý projekt špecializácia asistenta osvety zdravia, teda babíc, prostredníctvom dobrovoľníčok. Vďaka finančnej podpore z nórsky grantov a štátneho rozpočtu sa teraz podarilo zamestnať prvých jedenásť babíc.
„Tieto ženy majú stredné školy, prípadne vyššie vzdelanie. Podmienkou bolo, aby pochádzali a rozumeli lokalite, v ktorej budú pôsobiť a tiež jazyku mamičiek, ktoré sú prevažne zo segregovaných lokalít, respektíve pochádzajú z generačnej chudoby,“ priblížila v utorok pri predstavení projektu riaditeľka asociácie Magdaléna Rothová.
Babice majú za sebou 169 hodín vzdelávania a čakajú ich ešte ďalšie.

Babice pracujú v spišskonovoveskej nemocnici
Babice v rámci projektu pracujú v nemocnici v Spišskej Novej Vsi na gynekologicko-pôrodníckom a pediatrickom oddelení. Jej riaditeľka Renáta Šuláková oceňuje, že takto pomáhajú búrať kultúrne bariéry.
„Veľmi vítame, že rozprávajú rómsky, a tak u týchto mamiek a detí vytvárajú pocit bezpečia. Napríklad, ak detičky na pediatrickom oddelení nemajú sprevádzajúcu osobu, vidia nezriedka v týchto babiciach svojho záchrancu, lebo rozprávajú ich jazykom. Na pôrodnici zase pomáhajú edukovať mamky v rámci laktačného poradenstva,“ zhodnotila.
Projekt sa bude realizovať vo viacerých lokalitách v okolí Spišskej Novej Vsi, ako sú napríklad Rudňany či Markušovce. Asociácia týmto projektom poukazuje aj na stagnáciu predpôrodnej prípravy a možností prístupu k nej pre mamičky nielen z rómskeho prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš