POPRAD. V Poprade a vo Vysokých Tatrách by mali vzniknúť dve „hračkárnice“.
Pôjde o zariadenia predovšetkým pre ukrajinské deti a ich rodičov.
Projekt financuje UNICEF, realizuje ho bratislavská nezisková organizácia Škola dokorán - Wide Open School.
Ako uviedol riaditeľ organizácie Miroslav Sklenka, zariadenia budú mať celodennú prevádzku. Využívať ho však budú môcť aj obyvatelia z daných lokalít.
„Oslovili nás z UNICEF, či by sme vedeli niečo z našich programov poskytnúť aj pre deti z Ukrajiny, ktoré potrebujú istú formu neformálneho alebo formálneho vzdelávania, či vytvorenie podmienok pre trávenie voľného času,“ vysvetlil Sklenka.
Podľa jeho slov pripravila organizácia projekt pre šesť lokalít, medzi ktoré patrí aj Poprad a Tatranská Lomnica.
Podobným aktivitám a projektom sa venuje aj v medzinárodnom meradle, spolupracuje s partnermi vo viacerých krajinách.
Workshopy, poradenstvo i požičovňa hračiek
Hračkárnice budú predbežne od rána do 13.00 využívať učitelia s deťmi, v neskorších hodinách by mali slúžiť aj iným deťom a ich rodičom.
V ich priestoroch sa budú zároveň organizovať workshopy zamerané aj na sociálne témy pre utečencov, právne poradenstvo, poradenstvo v pracovnej oblasti či stretnutia s lekármi a psychológmi.
Okrem toho by mali v centrách fungovať aj požičovne hračiek a kníh, ponúknu tiež službu individuálnych konzultácií pre rodiny a návštevy v rodinách v prípade potreby.
V každom z centier budú pracovať traja ľudia.
Pôjde o kombinované tímy slovenských a ukrajinských pedagógov, prípadne animátorov.
Projekt odštartoval v júni, prví zamestnanci „hračkárnic" nastúpia na školenie už koncom tohto týždňa. Projekt by mal trvať zatiaľ do konca tohto roka.
S umiestením detí do škôlok bol problém
V popradskom regióne je podľa informácií okresného úradu v súčasnosti evidovaných viac ako 1 100 utečencov, z toho takmer polovica má menej ako 18 rokov.
Potreba zariadení pre ukrajinské deti tu rezonuje dlhodobo.
„Mali sme tu začiatkom júna návštevu z Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR). Mapovala potreby pri rozhovoroch so ženami, a jedným z najväčších problémov je práve umiestnenie detí do škôlok, keď chcú pracovať. Preto sa tešíme, že sa tu naskytla možnosť takéhoto projektu cez Školu dokorán,“ reagovala Lenka Rusnáková, zapojená do iniciatívy Tatry pomáhajú Ukrajine.
„Toto je ešte lepšie ako denné tábory, ktoré sa síce tiež budú organizovať, no toto je stabilnejšie. Aj zriadiť škôlku je extrémne náročné, toto je jednoduchšia alternatíva,“ doplnila.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš