VYSOKÉ TATRY. V slovenských horách dlhodobo stúpa počet úrazov, len počas prvého polroka 2022 zaznamenala Horská záchranná služba (HZS) približne 1 700 úrazov, čo je ešte raz toľko ako za celý minulý rok.
Informoval o tom počas tlačovej konferencie na Skalnatom plese riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič.
Vzrástli aj smrteľné úrazy, za prvých šesť mesiacov tohto roka prišlo podľa jeho slov o život v horách 25 ľudí, vlani ich bolo za rovnaké obdobie 11 a za celý rok 2021 dokopy 31.
Pribúdajú turisti, rastie počet úrazov
S nárastom počtu turistov v horách počas leta sa zvyšuje aj počet tých, ktorí potrebujú pomoc horských záchranárov.
Osobitne prichádza viac turistov aj do Vysokých Tatier, kde sú od polovice júna po zimnej uzávere otvorené všetky turistické trasy.
Práve tam v minulom roku zaznamenali najviac zásahov.
Horská záchranná služba preto všetkých turistov vyzýva k opatrnosti.
„Odporúčame, aby sa ľudia na každú túru poriadne pripravili. Treba skontrolovať predpoveď počasia a výstrahy pre danú oblasť. Obliecť sa primerane počasiu a obuť si pevnú obuv. Zbaliť si dostatok potravín a tekutín, mať plne nabitý telefón a v ňom stiahnutú aplikáciu HZS. Na túru je potrebné vyraziť včas a najmä zbytočne nepreceňovať svoje schopnosti,” poradil Biskupič.

V prvom rade dbať na zodpovednosť
Zodpovedne by sa mali turisti správať nielen k sebe, ale aj k prírode.
„Nenechávať po sebe odpadky, nerobiť zbytočne hluk, neplašiť a nekŕmiť zvieratá, nezakladať oheň, nezbierať plody a huby a netrhať rastliny. Ak sa na turistiku vyberieme so psíkom, treba ho mať po celý čas na vôdzke,” upozornil riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Zároveň odporučil pohyb po turisticky značených chodníkoch, ktorých majú turisti v Tatrách k dispozícii takmer 700 kilometrov, ale aj opatrnosť vo vysokohorskom priestore na snehových poliach.
Menej skúseným vodákom odporúča, aby rešpektovali, že nové nástupné miesto pod sútokom Belej v národnom parku je určené len pre najzdatnejších vodných športovcov.

Pomáha aj aplikácia
Náročnú prácu v teréne pomáhajú záchranárom uľahčovať moderné technológie, akou je aj aplikácia Horská záchranná služba.
Dostupná je už tretí rok a doteraz pomohla už viac ako 250-krát.
„Takmer štvrtinu všetkých výjazdov HZS tvoria zablúdenia alebo uviaznutia ľudí v horskom teréne, čo je alarmujúci stav. Bez moderných nástrojov, akým je aplikácia Horská záchranná služba, by bola pomoc veľmi náročná a hlavne zdĺhavá. Vďaka aplikácii poznáme presnú polohu volajúceho, ktorého vieme buď nasmerovať späť na turistický chodník, alebo mu rýchlo prísť na pomoc bez potreby prehľadávania väčšej oblasti,“ podotkol Biskupič.
Podľa Filipa Maleňáka z Medical Information Technologies, ktorá aplikáciu vyvíja, pomohla v minulom roku v približne 80 prípadoch.
„Tento rok sme sa webový portál aplikácie rozhodli ešte viac prepracovať. Po novom dokáže prostredníctvom četu zasielať fotografie turistom v núdzi aj operačné stredisko. Táto funkcionalita je užitočná najmä v situáciách, keď záchranári s turistami pre nedostatočný signál nemôžu komunikovať štandardne a prostredníctvom fotiek im tak lepšie dokážu vysvetliť, ako do ich príchodu postupovať,” dodal.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš