KEŽMAROK. Po dvojročnej covidovej prestávke sa do historického centra Kežmarku vrátili remeselníci nielen z celého Slovenska, ale aj zo susednej Českej republiky.
Počas jubilejného 30. ročníka festivalu Európske ľudové remeslo mohli návštevníci vidieť, ako sa vyrábajú drevené hračky, kožené opasky, tká ľanové prestieranie či vyfukuje a tvaruje sklo.
Mnohí z remeselníkov sa svojmu remeslu venujú desiatky rokov, niektorých táto práca uživí, iní majú ešte ďalšie zamestnanie.
Všetci sa však zhodujú na tom, že o ručne zhotovené výrobky majú ľudia stále záujem.
Na vlastné brašnárstvo si zarobil v zahraničí
Remenár a brašnár Róbert Mižov sa remeslu venuje takmer tri desaťročia. Začínal ako brigádnik u majstra brašnárskej výroby pána Klokočku v Košiciach.
„Od neho som sa naučil všetky ručné techniky ako šitie kože ručne či vyrezávanie dielov,“ priblížil rodený Košičan.
O vlastných projektoch začal uvažovať v čase, keď pracoval vo výrobe kynologických potrieb. Svoju túžbu napokon zrealizoval.
Odišiel do zahraničia, zarobil peniaze, v Mníchove si kúpil potrebné náradie na ručnú výrobu a založil si vlastné brašnárstvo.
Dnes všetky svoje výrobky vyrába ručne. Necíti sa byť ohrozený ani konkurenciou lacnejšej sériovej výroby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš