VYSOKÉ TATRY. Vo Vysokých Tatrách v stredu horela mladina nad Tatranskou Poliankou vo Velickej doline.
Na sociálnej sieti o tom informovala Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) s tým, že plamene zachvátili približne 0,1 hektára mladého lesa.
Plamene videli aj z diaľnice
Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove potvrdil, že požiar bol nahlásený okolo 18. hodiny a hasičom sa ho podarilo úplne uhasiť asi za štyri hodiny.
„Na mieste zasahovalo 11 profesionálov a osem dobrovoľníkov z Gerlachova, dohromady na ôsmich kusoch techniky. Oheň zlikvidovali včas, aby sa nešíril ďalej," priblížil s tým, že v súvislosti s požiarom mali viacero hlásení, ľudia ho videli z viacerých miest, napríklad aj z diaľnice pod Tatrami.

Zberači lesných plodov
Vznik požiaru majú podľa Správy TANAP-u tentoraz pravdepodobne na svedomí zberači lesných plodov.
„Aj preto opäť apelujeme na návštevníkov TANAP-u, aby boli zvlášť v týchto suchých dňoch pri prechádzkach prírodou obozretní a pamätali na to, že riziko požiarov stúpa priamo úmerne s ortuťou v teplomere. Nie vždy sa totiž podarí dostať plamene takto rýchlo pod kontrolu," upozorňujú ochranári.
Operačný dôstojník dodal, že príčiny a okolnosti vzniku požiaru sú v štádiu vyšetrovania. Zatiaľ nie je známa ani výška škody, ktorú oheň napáchal.
Nevylučujú úplný zákaz pohybu v lese
Riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ Ondrej Šproch tento týždeň upozornil, že v okrese Poprad zatiaľ nie je vyhlásený zákaz vstupu do lesa, pri manipulácii s ohňom však treba byť mimoriadne opatrný.
V súčasnosti platí v regióne zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru, správcovia lesných pozemkov teda musia vykonávať hliadkovaciu činnosť a je zakázané klásť oheň v lese, alebo na jeho hranici.
„Stačí aj menšia nedbalosť a môže dôjsť k veľkému požiaru. Ak sa situácia zhorší, budeme komunikovať s okresným úradom a bude na zváženie, či nedôjde k úplnému zákazu pohybu v lese," uzavrel Šproch.
Majko: Je to memento
Požiar vo Velickej doline označil riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko za memento pre všetkých návštevníkov, aby v národnom parku nepoužívali cigarety ani otvorený oheň.
Plamene zasiahli 0,1 hektára územia.
Podľa Majka horeli mladé stromy v bezzásahovom území.
Ako ďalej dodal, pracovníci národného parku majú v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru rozpísané protipožiarne hliadky a sú usmernení, aby mali "oči na stopkách".
Majko vyzdvihol aj prácu hasičov, ktorí dokázali rýchlo zareagovať.
"Boli sme tiež pripravení s bambi vakom, ak by sa to celé nepodarilo dostať pod kontrolu, pretože les je suchý, bolo to priamo v bezzásahovom území, kde sa chytili čučoriedky a mladé stromy. Vďaka operatívnemu zásahu a zaangažovanosti všetkých sa to podarilo zvládnuť," skonštatoval.
Správa TANAPu bude škodu podľa jeho slov ešte vyčíslovať.
Vyzval k zodpovednému správaniu sa
Podľa hasičov sú zatiaľ príčiny vzniku požiaru v štádiu vyšetrovania.
"Požiar pravdepodobne zapríčinili nelegálni zberači lesných plodov, voči ktorým sme aj deň predtým zasahovali s hliadkou polície," nazdáva sa riaditeľ Správy TANAPu.
Po stredajších udalostiach opätovne vyzval návštevníkov najstaršieho národného parku k zodpovednému správaniu sa.
"Zvlášť v týchto dňoch pri potulkách prírodou by mali byť obozretní a pamätať na to, že riziko požiarov stúpa priamo úmerne s ortuťou v teplomere. Nie vždy sa totiž podarí dostať plamene takto rýchlo pod kontrolu," pripomenuli pracovníci správy národného parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš