STARÁ ĽUBOVŇA. Palác mestský na Námestí sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, by sa mohol dočkať rekonštrukcie.
Samospráva už za týmto účelom vyhlásila verejné obstarávanie na vypracovanie projektovej dokumentácie pre prípravu projektového zámeru s predpokladanou hodnotou takmer 162-tisíc eur.
Obnoviť chce nechať interiér aj exteriér budovy vrátane dvorového krídla a dvora.
Ako uviedol primátor mesta Ľuboš Tomko (nezávislý), hodnota investície bude zrejme prekračovať dva milióny eur.
Okrem prízemia je budova niekoľko desiatok rokov nevyužívaná. Po rekonštrukcii by mala slúžiť pre potreby mestského úradu.
Pre zastupiteľstvá či sobáše
Meštiansky dom č. 5, známy ako Palác mestský, bol postavený v polovici 18. storočia na starších základoch, je jedným z najvýznamnejších meštianskych domov pamiatkovej zóny.
„Považujeme ho za najkrajší dom na Námestí sv. Mikuláša. Chceme nájsť projektanta, ktorý by v dohľadnej dobe pripravil projektovú dokumentáciu na stavebné povolenie. Ak budeme úspešní v rámci externých zdrojov, teda plánu obnovy alebo iných výziev, ktoré sa chystajú, chceli by sme v ňom vytvoriť reprezentatívne priestory pre mestské zastupiteľstvo, konanie obradov, teda sobášov alebo privítanie detí do života,“ opísal primátor.
Zelenší, bezbariérový a úspornejší
Zadnú časť paláca sa podarilo zrekonštruovať ešte v rokoch 2018 až 2019 v rámci obnovy historickej pasáže, ktorá je jeho súčasťou.
Mesto chce však v rámci aktuálneho zámeru zvýšiť jeho energetickú efektívnosť a dosiahnuť tak úsporu minimálne 30 percent primárnej energie.
Projekt by mal zahŕňať aj bezbariérovosť a implementáciu zelených opatrení.

Náhľad do histórie
Cieľom je však predovšetkým zachovanie a obnova hodnotových historických konštrukčných umeleckých, umelecko-remeselných a remeselníckych súčastí tejto pamiatky, jej autentických výtvarných súčastí a architektonických prvkov.
Palác má zachovanú autentickú dispozíciu s pôvodným klenbovým systémom.
Je hodnotným dokladom stavebno-historického a architektonického vývoja profánnej stavby od stredoveku po obdobie 20. storočia.
Začiatkom 20. storočia sídlila v budove Roľnícka obchodná banka, v 30. rokoch Tatra banka, neskôr Štátna sporiteľňa a Štátny archív.
Staroľubovnianska samospráva zároveň pracuje na špecifikácii druhej projektovej dokumentácie k obnove takzvaného Bieleho domu na Námestí generála Štefánika za mestským úradom. Aj ten je už v zlom technickom stave.
Budovu podľa primátora využíva mestský úrad, po rekonštrukcii by mala slúžiť na verejné účely.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš