POPRAD. Popradská samospráva sa aj naďalej zaoberá možnosťami revitalizácie priestorov na Námestí sv. Egídia.
Projektovú dokumentáciu, ktorá rieši centrálnu časť námestia, ako je priestor fontány, medzikostolie aj Ulicu 1. mája, má vypracovanú už dlhšie.
V súčasnosti hľadá dodávateľa architektonicko-urbanistickej štúdie a projektovej dokumentácie pre realizáciu tejto stavby v rámci druhej etapy.
Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.
Zámerom mesta je pokračovať v revitalizácii námestia západným smerom, a to od Kostola sv. Egídia, ulice Vajanského až po Mnoheľovu ulicu.

Od osvetlenia po ochladzovacie prvky
V rámci revitalizácie sa počíta s rekonštrukciou spevnených plôch, verejným osvetlením, doplnením zelene a mobiliáru, revitalizáciou parku pri kine Tatran a ostatných zelených plôch aj vypracovaním bezpečnostných prvkov pri vstupoch do pešej zóny.
Mesto sa chce projektom uchádzať o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci výzvy na podporu zelenej infraštruktúry.
Súčasťou by tak mali byť aj ochladzovacie prvky a osviežovacie prvky za účelom zníženia prehrievania územia, ale aj výmena nepriepustných povrchov a menej priepustných za zelené plochy s funkčnou vegetáciou za účelom zadržania zrážkovej vody v danom území.
„Projektová dokumentácia bude materiálovým zložením nadväzovať na už vypracovanú projektovú dokumentáciu stavby, teda časť Námestia sv. Egídia od ulice Levočskej po medzikostolie a Ulicu 1. mája,“ uvádza sa ďalej v zadávacích podmienkach na vypracovanie cenovej ponuky.

Obnovu plánujú už roky
O možnej rekonštrukcii námestia sa v Poprade hovorí už niekoľko rokov. Prvá architektonická štúdia za týmto účelom bola vypracovaná ešte koncom roka 2013.
„Začali sme vtedy vybavovať všetky povolenia, čo sa týka jej realizácie, bolo to aj vysúťažené, ale táto investícia nebola realizovaná. Vtedajšie náklady na rekonštrukciu boli už po vysúťažení okolo dvoch miliónov eur,“ uviedla v minulosti vedúca odboru výstavby na mestskom úrade Kristína Horáková.
Rozsah územia určeného na revitalizáciu bol vtedy podstatne menší, ako predpokladá nová architektonická štúdia z roku 2019.
Veľká investícia by si len v prvej etape mala vyžiadať približne päť miliónov eur.
Horáková ešte vlani uviedla, že samospráva čaká na vhodné možnosti financovania, počas pandémie však pozornosť podľa jej slov obrátila na dôležitejšie projekty v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš