HRABUŠICE. V rokline Veľký Sokol v Slovenskom raji začali v tomto týždni s opravou drevených technických zariadení, ktoré boli už dlhší čas v zlom technickom stave. Za pomoci vrtuľníka tam presunuli 78 kusov drevenej guľatiny červeného smreka v dĺžke päť a šesť metrov.
Ako ďalej uviedla starostka obce Hrabušice Jana Skokanová (KDH), upravené budú celé tieto zariadenia v rokline, pričom práce potrvajú zrejme do konca týždňa. S leteckým presunom materiálu však pre hniezdenie orla v rokline museli počkať.
Turisti by sa tejto rokline mali počas týždňa vyhnúť, starostka odporúča namiesto toho Piecky, Prielom Hornádu či Suchú Belú.

Pomáhal vrtuľník
V správe obce Hrabušice je päť roklín, o ktoré sa musí starať. Drevené rebríky v rokline Veľký Sokol si už opravu vyžadovali, prechod roklinou bol pre ich stav náročný, upozorňovala na to aj Horská záchranná služba.
Materiál je tam však možné dostať len vrtuľníkom, keďže podľa starostky ide o veľmi komplikovaný a ťažký terén. V tomto smere musela samospráva rešpektovať pokyny Štátnej ochrany prírody.
„Dlhoročným pravidlom v Národnom parku Slovenský raj je, že navážanie dreva alebo technickej dreviny vrtuľníkom sa môže realizovať iba v druhej polovici roka, teda od 1. augusta do konca decembra. Dôvodom je hniezdenie dravých vtákov,“ vysvetlil riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.
Takéto obmedzenie pre vrtuľníky platí podľa jeho slov vo všetkých roklinách národného parku.

Veľké opravy až na jeseň
Najviac poškodené drevené technické zariadenia bývajú po zime, počas ktorej sú rokliny rovnako sprístupnené, no s kovovými mačkami. Podľa Skokanovej opravu zariadení počas roka ovplyvňujú aj klimatické podmienky.
„Chemické kotvy môžeme dávať iba pri teplote do -5 stupňov Celzia, potom sú už neúčinné. Pritom mesiace január, február a december sú obdobím, keď býva terén ťažko dostupný, pretože aj keď už môže byť vyššia teplota, v roklinách je často námraza, šmýka sa,“ dodala. Priebežné opravy zariadení však obec vykonáva pravidelne počas roka.
„Je to dosť ťažké, ale snažíme sa, aby to bolo v poriadku. Tam, kam sa dá ísť hneď a je to možné, opravujeme zariadenia hneď po monitorovaní a po upozornení zo strany Horskej záchrannej služby a Štátnej ochrany prírody. Veľká rekonštrukcia sa realizuje vždy na jeseň,“ doplnila starostka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš