VYSOKÉ TATRY. Slovenský vodohospodársky podnik začal pracovať na odstraňovaní bobrích hrádzí na rieke popri ceste prvej triedy I/66 smerom na Tatranskú Kotlinu.
Potvrdil to hovorca Marián Bocák s tým, že podnik na to dostal súhlas.
Práce by mali byť ukončené do konca tohto týždňa.
Pre činnosť bobra sa totiž v lete vybrežil potok Hučava na lesné pozemky a časť vody tak vytekala na cestu prvej triedy.
To spôsobilo aj upchanie priepustu, ktorý bol následne takmer nefunkčný.
Čakali na výnimku
Bobrie hrádze môže zbúrať len správca povodia, teda Slovenský vodohospodársky podnik.
Ten musel čakať na udelenie výnimky, keďže hrádze sa nachádzajú v ochrannom pásme a bobor je navyše chráneným živočíchom.
Problémom bola aj chýbajúca platná dohoda k manažmentu bobra vodného medzi podnikom a Správou Tatranského národného parku.
To sa už podľa riaditeľa správy Pavla Majka zmenilo a dohoda je podľa jeho slov na svete.
„V zmysle uzatvorenej zmluvy aj naďalej platí, že každý zásah musí byť konzultovaný a v koordinácii so Štátnou ochranou prírody,“ vysvetlil Bocák.

Priepust opravia
Opravu spomínaného priepustu má realizovať Slovenská správa ciest.
Martin Guzi z jej komunikačného odboru v auguste uviedol, že kamenná konštrukcia priepustu bola poškodená pravdepodobne vplyvom stojacej vody a potrebná je jeho okamžitá oprava.
„Až po odstránení príčiny vybreženia vodného toku a jeho presmerovaní do pôvodného koryta môže Slovenská správa ciest pristúpiť k prestavbe objektu priepustu. Toho času sme zadali objednávku pre zhotovenie projektovej dokumentácie,“ informoval v prvej polovici augusta.

Desať hrádzí
V danej lokalite sa začiatkom augusta podľa riaditeľa Mestských lesov v Spišskej Belej Františka Pisarčíka nachádzalo asi desať hrádzí.
Zaplavených bolo v dôsledku práce bobra podľa jeho slov viac ako 1,5 hektára nesúvislej oblasti.
To sa podľa jeho slov týkalo aj cesty v úseku asi sto metrov a priepustu.

Problémy už od jari
Správa Tatranského národného parku spresnila, že situácia v súvislosti s bobrou aktivitou začala byť problematická už na jar tohto roka.
Voda z potoka, ktorá čiastočne zalievala vozovku, ohrozovala dopravu.
Problém bol vypuklejší v čase výdatných zrážok. Odporučila preto následne výnimku na odstránenie piatich hrádzí a prečistenie koryta Hučavy.
"Chceme tak docieliť zníženie vodnej hladiny pri štátnej ceste. Dva bobrie hrady a niekoľko ďalších hrádzí a hatí, ktoré v tomto rozsiahlom zatopenom území existujú, ostanú neporušené," informovali ochranári na sociálnej sieti.
Odstraňovanie hrádzí je podľa nich naplánované mimo obdobia rozmnožovania a výchovy mláďat bobra, ktoré sú začiatkom jesene už odrastené a zásah do vodného režimu by ich nemať ohroziť.
Správa národného parku zároveň zdôraznila, že bobor vodný do Tatier a podhoria patrí.
"V tomto špecifickom prípade však musí ustúpiť, je to aj v jeho záujme. Ak vo svojom novom domove "urobí vrásky" na čele vlastníkom lesa, pre poškodzovanie drevín môžu požiadať o náhradu škody. V prípade, že svojou činnosťou chránený živočích opäť spôsobí zalievanie štátnej cesty, situácia s odstránením problematických hrádzí sa bude opakovať," vysvetlila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš