VYSOKÉ TATRY. Poslanci mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách sa vo štvrtok témou predĺženia nájmu Školy v prírode v Tatranskej Lomnici nezaoberali.
Z programu rokovania ho hneď v úvode na návrh primátora vypustili.
Skupina siedmich Tatrancov počas tohto týždňa požiadala poslancov, aby predĺženie nájmu jej terajšiemu nájomcovi do roku 2035 neschválili.
Výzvu adresovali aj vedeniu mesta, hlavnému kontrolórovi a prednostke.
Podľa ich názoru ide o mimoriadne nevýhodnú zmluvu pre mesto, ktorá porušuje zásady hospodárenia.
Predkladali to ako prípad hodný osobitného zreteľa
Škola v prírode v Tatranskej Lomnici funguje v rôznych podobách od roku 1946.
Areál pozostáva z hlavnej budovy a dvanástich chatiek s celkovou kapacitou 126 lôžok.
Od roku 2019 ju mesto prenajíma súkromníkovi, zriaďovateľovi Súkromnej školy v prírode Tatranská Lomnica, za účelom prevádzkovania školského zariadenia a služieb s tým spojených.
Výška ročného nájmu za areál s rozlohou 7 566 metrov štvorcových predstavuje 12-tisíc eur.
Ako vyplýva z dôvodovej správy k zastupiteľstvu, nájomca plánuje areál ďalej zveľadiť za účelom skvalitnenia poskytovaných služieb, požiadal preto o predĺženie nájmu z pôvodného roku 2025 na 31. august 2035.
Návrh bol na štvrtkové zastupiteľstvo predkladaný ako prípad hodný osobitného zreteľa.
Čo kritizujú Tatranci
Podľa Tatrancov, ktorí sa pod výzvu podpísali, však predložený dodatok svojím obsahom nadväzuje na zmluvu z roku 2019, ktorá, ako tvrdia, obsahuje niekoľko zásadných rozporov s platnými nariadeniami mesta a so Zásadami hospodárenia a nakladania s majetkom mesta Vysoké Tatry.
Vo výzve uviedli, že nájomca nespĺňa žiadne zo stanovených pravidiel, a to ani v oblasti školských zariadení, ktoré sú v pravidlách zahrnuté.
Základná zmluva medzi mestom Vysoké Tatry a nájomcom je podľa nich uzavretá s podnikateľom – fyzickou osobou, ktorej hlavnou činnosťou podnikania je podľa výpisu Štatistického úradu SR turistické a iné krátkodobé ubytovanie.
„Aby sa prípad hodný osobitného zreteľa mohol uplatniť, muselo by mať mesto Vysoké Tatry uzavretú zmluvu nie s podnikateľom, ale s neziskovou organizáciou Súkromná škola v prírode,“ skonštatovali.
Poukázali tiež na to, že zámer predĺženia nájmu nebol zverejnený 15 dní pred schvaľovaním na úradnej tabuli v Starom Smokovci.
Okrem toho, navrhovaný dodatok podľa nich neobsahuje žiaden bod stanovujúci nájomcovi výšku investičných nákladov, ani udržiavacích a prevádzkových.
„My, signatári tejto výzvy sme presvedčení, že o budúcom dlhodobom využití jedného z posledných mestských objektov by sa malo rozhodnúť až po verejnej prezentácii projektových zámerov a po následnej širokej diskusii,“ napísali.
Zriaďovateľ: Zmluva bola riadne vysúťažená
Zriaďovateľ súkromnej školy v prírode Tomáš Balogh ozrejmil, že zmluva bola riadne vysúťažená v obchodnej verejnej súťaži a mohol sa do nej prihlásiť ktokoľvek.
„Prebral som objekt cez obchodnú verejnú súťaž, podarilo sa mi ho vysúťažiť. Budova bola však v zlom stave, veľa rokov bola zanedbávaná. Mali sme tu problémy od kúrenia, vody, cez rozvody, do budovy zatekalo,“ povedal.
Na rekonštrukciu hlavnej budovy si preto zobral úver.
Za posledné roky sa tak podľa Balogha škole podarilo vrátiť dych. Navštevujú ju škôlkari, školáci, centrá voľného času, detské športové kluby či detské domovy, ale aj reprezentačné výbery, organizujú sa v nej finálové kolá vedomostných olympiád.
Súčasná žiadosť o predĺženie prenájmu na dlhšie obdobie súvisí so zámerom rekonštrukcie aj dolnej časti areálu zloženej z chatových domčekov.
Tie už podľa Balogha nespĺňajú ani hygienické štandardy, ubytovávať návštevníkov tam teda nemôže.
„Mám obavy, pretože keďže mám zmluvu na ďalšie tri roky, investícia by sa nestihla vrátiť,“ objasnil, prečo žiada nájom do roku 2035.
Poukázal pritom na to, že pôjde o opravu majetku mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš