SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Aj takmer pol roka po požiari pokračuje mesto Spišská Nová Ves v príprave obnovy vrchnej časti domova dôchodcov, ktorá koncom marca úplne vyhorela.
Mesto aktuálne hľadá dodávateľa stavebných prác na rekonštrukciu strechy. Ich celková predpokladaná hodnota je takmer 686-tisíc eur bez DPH. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.
Práce by následne mali trvať tri mesiace.

Pôvodnú kapacitu zariadenie nemá
Do domova dôchodcov sa po marcových udalostiach vrátilo približne 150 klientov zo 190. Po zničení strechy a spomínaného horného poschodia už totiž zariadenie nedisponuje pôvodnou kapacitou.
Spišskonovoveská samospráva hovorila od začiatku o vysokej škode, financie potrebné na obnovu budovy a jej pôvodnej kapacity odhadla na viac ako dva milióny eur.
Na odstraňovanie škôd po požiari využila peniaze z vlastného rozpočtu, štátnu dotáciu vo výške 200-tisíc eur, rovnako aj z verejnej zbierky či Košického samosprávneho kraja.
Doteraz išlo o náklady vo výške viac ako pol milióna eur. Pomôcť pri ďalších potrebných prácach by mohli čiastočne aj financie z poistného plnenia vo výške približne 1,4 milióna eur.

Oprava vnútra budovy
Plánované práce za viac ako 686-tisíc eur sa budú týkať iba strechy a opláštenia budovy. Po ich realizácii budovu podľa primátora Pavla Bečarika (SNS) zazimujú.
Už teraz sa ale samospráva zameriava aj na projekt obnovy interiéru a výstavbu 43 izieb, ktoré požiar zničil. Primátor počíta, že z poistného plnenia ostane samospráve na vnútro budovy 700-tisíc eur.
„Ešte budeme musieť hľadať tých približne 1,3 milióna eur,“ uviedol v lete.
Oheň zachvátil strechu Domova dôchodcov na sídlisku Tarča 29. marca krátko po obede. Nachádzalo sa v ňom 190 klientov a štyri desiatky zamestnancov, pričom všetkých sa podarilo evakuovať a nikto sa nezranil. Objekt bol po požiari zdevastovaný na približne 30 až 40 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš