KEŽMAROK. Návštevnosť Múzea v Kežmarku, pod ktoré patrí aj hrad, stúpla v porovnaní s minulým letom o približne sto percent. Porovnávané obdobie sa týka mesiacov jún, júl a august, za ktorého prišlo dokopy približne 34-tisíc návštevníkov.
Pod nárast návštevnosti sa podľa riaditeľky múzea Eriky Cintulovej podpísali zahraniční turisti, ktorí sa sem vrátili po prestávke spôsobenej pandémiou.
Ako ďalej uviedla, tvorili takmer polovicu návštevníkov, najviac z nich prišlo z Česka, Maďarska a v menšom množstve z Poľska.
V Kežmarku sa počas leta začali objavovať aj turisti z Izraela, ktorí v minulosti chodievali do múzea v oveľa väčšom počte.
„Pomaly k nám začínajú prichádzať turisti z Poľska, ale tí zase argumentujú, že ceny u nás sú také vysoké, že si už nemôžu dovoliť k nám chodievať tak často, ako chodievali predtým,“ skonštatovala Cintulová.
Stále však podľa jej slov chýba klientela z Nemecka. Dôvodom sú podľa nej obavy o bezpečnosť v súvislosti s vojnou za hranicami Slovenska.

Obmedzia počet vstupov
Letná turistická sezóna potrvá na Kežmarskom hrade do 31. septembra, po tomto termíne už v súvislosti s ekonomickou krízou zredukujú denný počet vstupov do hradu.
Ponúkať budú pravdepodobne jeden či dva dopoludnia, zmenou prejdú aj vstupy v popoludňajších hodinách. Čo sa týka úspory elektrickej energie, múzeum pri prevádzke hradu viac ušetriť nevie.
„Tento hrad je taký obrovský, že ani v predchádzajúcich rokoch sme ho nevykurovali, iba jeho dve miestnosti sa temperovali. Sú tam vystavené obrazy a historické nábytky, preto je tam naozaj potrebná nejaká stabilná teplota a vlhkosť. Nemôžeme si dovoliť, aby sme aj tam vypli kúrenie, pretože by prišlo k veľkej degradácii zbierkových predmetov,“ skonštatovala riaditeľka múzea.

Musia menej kúriť, prepúšťať sa nebude
Znížiť by sa však malo vykurovanie miestností administratívnej časti, na čo vydal pokyn zriaďovateľ múzea, Prešovský samosprávny kraj.
„Našťastie, v minulom roku sa nám podarilo vymeniť staré akumulačné pece, ideálne by bolo, keby sa to podarilo zrealizovať aj v ostatných miestnostiach, čiže predpokladám, že aj vďaka tomu tu nejaká úspora bude,“ poznamenala Cintulová.
V múzeu nehrozí ani prepúšťanie zamestnancov.
„Už niekoľko rokov sme nastavení v takom úspornom režime, že si nemôžeme dovoliť prepúšťať, pretože aj napriek tomu, že máme schválený organizačný poriadok, nemáme všetky pracovné pozície obsadené,“ opísala Cintulová.
V tomto roku ešte riešili preobsadenosť jednej pracovnej pozície vo výstavnej sieni cez projekt z úradu práce, v rámci čoho sa podarí ušetriť financie.
„Čo sa týka lektorov, tí nepracujú len ako lektori, ale každý z nich má kumulovanú funkciu, či už ako lektor – knihovník, lektor – pokladník a tak ďalej,“ dodala riaditeľka.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš