VYSOKÉ TATRY. Niektoré stavby sú na prvý pohľad pred verejnosťou ukryté, iné udrú do očí na prvý pohľad.
Vysoké Tatry ponúkajú pestrú a úchvatnú architektúru, mnohé objekty majú pozoruhodný príbeh.
Niektoré z týchto stavieb sme sa vybrali poobzerať na tak trochu „flanérskej“ potulke po meste Vysoké Tatry (okres Poprad), ktoré tvorí niekoľko tatranských osád.
S pojmom flanér (z francúzskeho flâneur) prišiel francúzsky básnik Charles Baudelaire, ktorý takto pomenoval človeka, ktorý sa zdanlivo bezcieľne prechádza mestom a zbiera zážitky.
Výlet za architektúrou absolvovalo sedem „flanérov“ z prešovského Šidlovca.
Potulka však úplne bezcieľna nebola. Jej sprievodcom bol Slavomír Capek, vysokoškolský výtvarný pedagóg a známy nadšenec pre architektúru.
Je spoluzakladateľom prešovskej platformy Ta Take Town, ktorá sa tematike mestskej architektúry venuje.
A hneď prvá zastávka bola pre nezainteresovaného „flanéra“ veľkým prekvapením…

TATRANSKÁ LOMNICA
Szecsényiho vila - ako na anglickom vidieku
Mimo centra Tatranskej Lomnice, ako aj mimo pozornosti okoloidúcich turistov i väčšiny oficiálnych bedekrov, sa nachádza výnimočná vila, ktorú si dali postaviť Bartolomej Széchenyi s manželkou Natáliou.
Podľa rôznych zdrojov bola postavená v rokoch 1912, 1913 či 1915, každopádne v pätnástom roku minulého storočia už bola obývaná.
Líši sa od všetkých tatranských stavieb. Nie je to tiež postavená v alpskom (švajčiarskom) štýle typickom pre tatranskú hrazdenú architektúru, ale vychádza z anglickej neogotiky.
Vyzerá inak už na prvý pohľad.
Anglický stredoveký dom, ktorým je inšpirovaná, je asymetrický - skôr pripomína zámok. Aj preto ju Lomničania volajú Zámoček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš