POPRAD. Termín otvorenia novej expozície „Knieža z Popradu a jeho hrobka“ v Podtatranskom múzeu v Poprade sa už blíži.
Koncom októbra ju čaká kolaudácia.
Následne by mala byť verejnosti sprístupnená po testovacej prevádzke v posledných mesiacoch tohto roka.
Informovala o tom hovorkyňa zriaďovateľa múzea, Prešovského samosprávneho kraja, Daša Jeleňová.
Stane sa tak približne s ročným omeškaním.
Pôvodne mala byť pre verejnosť otvorená v závere minulého roka, plány však prekazila situácia v súvislosti s covid-19, proces schvaľovania finančných prostriedkov a verejné obstarávanie.
Vrátila sa z Nemecka
Posledná časť jedinečnej drevenej architektúry starej vyše 1 600 rokov sa po šestnásťročnom preskúmaní a konzervácií v špecializovaných laboratóriách v Nemecku vrátila na Slovensko v máji tohto roka.
Expozíciu, ktorá jej bude venovaná, inštalujú na prízemí v zrekonštruovaných priestoroch múzea v Poprade.
Jej súčasťou budú všetky najvýznamnejšie nálezy z hrobky, ale zo samotnej komory bude z priestorových dôvodov vystavených len niekoľko trámov.
Pridanú hodnotu majú expozícii dodať plánované digitálne prezentácie zamerané okrem samotnej hrobky, aj napríklad na život pod Tatrami v 4. storočí, či život kniežaťa a vtedajšiu dobu.
Vyplýva to z materiálov predložených na augustové zasadnutie zastupiteľstva PSK.
Zriaďovateľ múzea doteraz v rámci prípravy expozície preinvestoval viac ako 627-tisíc eur.
Múzeum predpokladá, že ročne navštívi expozíciu do 50-tisíc návštevníkov ročne.

Objavili ju náhodou
Kniežaciu hrobku zo 4. storočia náhodne objavili pri výstavbe priemyselného parku v popradskej mestskej časti Matejovce v roku 2005, nachádzala sa v hĺbke päť metrov.
Išlo o zastrešenú zrubovú komoru s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením.
Obsahovala aj vnútorné zariadenie, kožené a textilné zvyšky odevu zomrelého, aj s pozostatky potravy v keramických a bronzových nádobách.
Našli sa v nej tiež ozdobné predmety z bronzu, striebra a zlata.

„Napriek dávnemu vykradnutiu sa vďaka vhodným pôdnym podmienkam zachovalo to, čo štandardne archeológovia nenachádzajú, teda drevo, kože, textílie a ďalšie organické nálezy, napríklad z dreva vysústružené posmrtné lôžko či stôl, kožené puzdro na luk, časti vzorovanej tapisérie, drevený sarkofág, drevené máry, na ktorých niesli mŕtveho do hrobu a množstvo ďalších jedinečných predmetov,“ konkretizoval Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre pri príležitosti návratu hrobky na Slovensko.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš