POPRAD. Prednosta Okresného úradu v Poprade Jozef Bednár podá podnet generálnemu prokurátorovi SR v súvislosti so zistením takmer dvadsiatich rôznych porušení zákonov Slovenskej republiky a s podozrením na spáchanie viacerých trestných činov v súvislosti s výstavbou rehabilitačnej stanice pre kamzíky v Národnej prírodnej rezervácii Tichá dolina v roku 2019.
Tá sa podľa jeho slov nachádza v piatom, teda najprísnejšom stupni ochrany prírody, v Tatranskom národnom parku v okrese Poprad.
Informoval o tom médiá s tým, že celý prípad bude prezentovať v piatok počas tlačovej besedy na okresnom úrade.
Možné zlyhania
V samotnom podnete opisuje prednosta jednotlivé možné zlyhania a právne chyby v konaní viacerých inštitúcií a osôb, medzi nimi hlavne Environmentálneho fondu, Ministerstva životného prostredia SR, mesta Vysoké Tatry a bývalého správcu nehnuteľnosti vo vlastníctve Slovenskej republiky Štátnych lesov Tatranského národného parku.
„Z týchto dôvodov bude oslovený priamo generálny prokurátor, ktorému zo zákona prináleží sa týmto závažným podnetom s vážnym celospoločenským dopadom zaoberať a prevziať ďalšiu iniciatívu,“ skonštatoval Bednár.
Spochybnil financovanie
Prednosta popradského okresného úradu ešte koncom septembra publikoval na blogu denníka SME text, v ktorom spochybnil financovanie, respektíve samotný projekt monitoringu a výskumu tatranského kamzíka.
V ňom uviedol, že riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko ako výkonný riaditeľ Občianskeho združenia Les podpisoval zmluvy s Environmentálnym fondom, kde prijal na projekt pre toto občianske združenie štátne dotácie v sume vyše 300-tisíc eur.
Majko: Sponzori a dve percentá z daní
„Všetky aktivity súvisiace s monitoringom kamzíkov sa realizovali výlučne v úzkej súčinnosti s pracovníkmi Správy a Štátnych lesov Tatranského národného parku. Všetka technika je doposiaľ v užívaní našich pracovníkov.
Výsledky zo satelitnej telemetrie boli na konferenciách a v článkoch prezentované ako úspechy Správy TANAP-u,“ uviedol v závere minulého týždňa v reakcii Majko.
Zároveň uviedol, že v občianskom združení, v ktorom bol v rokoch 2006 a 2007 zamestnaný, pôsobí ako štatutár.
„Za pätnásť rokov spolupráce OZ Les so Správou TANAP-u bolo len na výstrojné súčiastky (obuv, odevy, ďalekohľady, fotopasce) pre zamestnancov Správy TANAP-u, najmä strážcov, z tohto občianskeho združenia poskytnutých okolo 50-tisíc eur, ktoré boli získané vďaka sponzorom alebo asignáciou dvoch percent z daní,“ dodal Majko.
Ten ostáva aj po strede, keď minister životného prostredia Ján Budaj odovzdal menovacie dekréty ôsmim riaditeľom správy národných parkov, naďalej dočasne poverený riadením Správy TANAP-u.
Rezort v tlačovej správe informoval, že šéfa najstaršieho slovenského národného parku vymenuje po detailnom prešetrení všetkých informácií, ktoré boli medializované.
O aké informácie ide, nekonkretizoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš