POPRAD. Kondícia spoločnosti Letisko Poprad – Tatry je veľmi zlá. Skonštatoval to vo štvrtok počas brífingu v Poprade súčasný predseda predstavenstva spoločnosti Martin Rakovský.
Má pocit, že bývalé vedenie smerovalo spoločnosť do obrovskej straty. Podľa jeho slov urobilo veľmi veľa zlých investícií.
Konkrétne sumy neuviedol, aktuálne sa podľa neho pracuje na audite spoločnosti.

Fitnescentrum i výťah, ktorý nik nepoužíva
„Namiesto toho, aby investície, ktoré dostávali počas pandémie z pandemickej pomoci, investovali do rozvoja letiska, tak investovali do fitnescentra, opravili všeobecnú budovu letiska namiesto toho, aby ju najprv zateplili a teda znížili energetickú spotrebu, kúpili autá, ktoré môžu jazdiť iba na letisku a majú špeciálne značky, za ktoré sa špeciálne platí, postavili výťah, ktorý musíme platiť, ale nikto ho nepoužíva, lebo budova má iba dve poschodia a všetci zamestnanci používajú schody,“ vymenoval Rakovský.
Bývalý výkonný riaditeľ Peter Dujava podľa jeho slov zanechal spoločnosť vo veľmi zlom ekonomickom stave.
„To, čo povedal, že vytvoril zisk po x rokoch, ten zisk bol generovaný z pandemickej pomoci štátu. Teda reálne z biznisu, ktorý sa robil na letisku, nemal šancu vytvoriť žiaden zisk,“ zhodnotil.

Pavela: Zo situácie sme sklamaní
Vedenie letiska pôsobí v novom zložení od 27. septembra. Staré vedenie odvolali akcionári počas mimoriadneho valného zhromaždenia.
Taká bola požiadavka zamestnancov popradského letiska, ktorí ešte v júli podali hromadné výpovede.
Po nástupe nového vedenia ich stiahli. Situácia sa podľa Rakovského upokojila.
Potvrdil to aj predseda základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu na popradskom letisku Michal Pavela.
„Z tejto situácie sme veľmi sklamaní, pretože, ako som už predtým uviedol, budeme považovať za víťazstvo to, keď tu budú konečne pre zamestnancov vytvorené také mzdové pracovné podmienky, aké si zaslúžia zamestnanci na medzinárodnom letisku. Vyzerá to tak, že si na to budeme musieť ešte dlhšie počkať, hlavne čo sa týka mzdových podmienok," reagoval.

Zámery do budúcna
Rakovský je zatiaľ len dočasným predsedom predstavenstva, ďalšími členmi budú Michal Staňa a Viliam Halás.
O novom vedení by sa malo rozhodnúť do niekoľkých mesiacov.
V rámci zámerov do budúcna Rakovský spomenul opravu dráhy aj budovy letiska.
„Nemáme tu optické káble, zateplenie budov, energetická spotreba je tu veľmi vysoká, potrebujeme spolupracovať s akcionármi, OOCR, Slovakia Travel, aby sme prinášali čo najviac liniek," doplnil.
Podľa jeho slov spoločnosť rokuje s viacerými leteckými spoločnosťami, zamerať by sa chcela predovšetkým na prichádzajúce lety a prilákanie turistov na Slovensko.

Reakcia bývalého riaditeľa
Bývalý riaditeľ popradského letiska Peter Dujava odmieta, že by smerovala spoločnosť pod jeho vedením do vysokej straty.
Právnická firma, ktorá ho zastupuje, to uviedla v reakcii na vyjadrenia Rakovského.
Dujava uviedol, že za zlými výsledkami je práve nové vedenie, ktoré nebolo schopné vykonávať elementárne rozhodnutia pre úspešný chod letiska.
"Nesprávne ekonomické rozhodnutie nového vedenia ponechať v pracovnom pomere všetkých zamestnancov aj po skončení charterovej sezóny stálo letisko viac než všetky náklady vymenované pánom Rakovským dohromady," uvádza sa v stanovisku.
Letisko zostalo bez paliva
Rakovský kritizoval najmä zriadenie fitnescentra, opravy budovy bez predošlého zateplenia, nákup áut so špeciálnymi značkami či obnovu výťahu.
Podľa Dujavu ide o zanedbateľné náklady, ktoré vynaložil v priebehu dvoch rokov, naopak, rozhodnutia súčasného vedenia považuje za ekonomicky enormne náročné.
"Ďalším dôkazom neschopnosti aktuálneho vedenia je, že na letisku došlo v určitom čase k úplnému vyčerpaniu zásob leteckého paliva avgas, ktoré nebolo zo strany letiska včas objednané. V dôsledku neodborného konania nových členov predstavenstva je letisko nútené vziať si úver na plnenie svojich záväzkov voči zamestnancom a ďalších záväzkov," uvádza sa v stanovisku.
Dujava tvrdí, že po jeho odvolaní odovzdal letisko "v doposiaľ najlepšej kondícii" a dokázal by po návrate do funkcie situáciu zvrátiť.
Obhajoba
Rakovský uviedol, že aktuálne na letisku vykonávajú audit, po ktorom bude situácia jasnejšia.
"Tvrdenia nového vedenia sú ľahko overiteľné z účtovných dokumentov. Klient verí, že aj výsledky auditu preukážu klamstvá a zavádzanie zo strany ministerstva dopravy a nového vedenia," dodáva právnická firma, zastupujúca Dujavu.
Dočasný predseda predstavenstva tiež kritizoval bývalé vedenie, že nevyužilo možnosť investovať pandemickú pomoc od štátu na rozvojové projekty.
"Táto pomoc bola využitá výlučne v súlade s podmienkami jej čerpania a cieľom nepreukázaných tvrdení o opaku je iba očiernenie predchádzajúceho vedenia letiska," reaguje Dujava, ktorý už podal žalobu o určenie neplatnosti uznesení prijatých na zasadnutí valného zhromaždenia letiska z 26. septembra.
Tvrdí, že minoritní akcionári konali pod tlakom.
V stanovisku sa tiež uvádza, že ministerstvo malo podľa Dujavu záujem letisko sprivatizovať za nevýhodných podmienok.
Rakovský odmietol, že by mal spoločnosť pripraviť na predaj.
Jeho vystúpenie Dujava označil za účelové a má podľa neho ovplyvniť súd pri rozhodovaní o návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia a žalobe.
Letisko v skratke
Spoločnosť Letisko Poprad - Tatry, a. s., vznikla začiatkom roka 2005.
Hlavným akcionárom letiskovej spoločnosti je Slovenská republika, pričom Ministerstvo dopravy a výstavby SR má na základnom imaní takmer 20 miliónov eur podiel 97,61 percenta, mesto Poprad 1,67 percenta a mesto Vysoké Tatry 0,72 percenta.
Pravidelná civilná letecká doprava na popradskom letisku začala fungovať v roku 1943 na linke Bratislava - Sliač - Poprad – Prešov.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš