BRATISLAVA, JAKUBANY. Vo veku 95 rokov zomrel legendárny veterán Ján Chudík.
Na svojej sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Pôsobenie počas vojny
Ján Chudík z Jakubian pri Starej Ľubovni už ako 18-ročný spolupracoval s partizánmi.
Neskôr sa dobrovoľne pridal v Humennom k postupujúcej Červenej armáde a od 2. apríla 1945 bol jej riadnym príslušníkom.
Hoci sa vojna chýlila ku koncu, postupujúce jednotky ešte čakali tvrdé boje.
„Po krátkom výcviku nás z Humenného presunuli na územie Poľska a postupovali sme k vtedajšej Moravskej Ostrave,“ takto zaspomínal Chudík na jedny z najkrutejších bojov záveru druhej svetovej vojny.
Miesto sto kilometrov len deväť
„Keď totiž v januári 1945 postúpili sovietske jednotky k Odre, začali sa pripravovať na oslobodenie Ostravy. Nemci z nej však chceli vytvoriť nedobytnú pevnosť. Preto, ak sa sovietske velenie 10. marca 1945 na začiatku Ostravskej operácie domnievalo, že za prvé tri dni útoku postúpi Červená armáda o vyše 100 kilometrov, postúpila len o deväť, pričom zaznamenala veľké straty. Operácia sa skončila až 30. apríla a popri 20-tisíc Sovietoch v nej zahynulo aj tisíc čs. vojakov. Zbrane však ani tak nestíchli," vysvetľuje Naď.
Tri črepiny zostali v tele
„Vážne ma zranili až 6. mája, tesne pred koncom vojny. V pouličných bojoch mi projektil prenikol do bezprostrednej blízkosti srdca,“ spomínal samotný Ján Chudík.
Spolu s projektilom mu vyoperovali aj črepinu z ľavej ruky.
„Tri črepiny mám však v tele doteraz,“ vravieval veterán, ktorý víťazstvo nad fašizmom prežíval vo vojenskej nemocnici.
„V auguste som pánovi Chudíkovi počas osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici odovzdal vyznamenanie - Pamätnú medailu ministra obrany SR III. stupňa. Verím, že našiel svoj pokoj, ďakujeme za všetko, nikdy nezabudneme," uzavrel Naď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš