POPRAD. Rýchly nástup zimy, mínusové teploty a zľadovatené chodníky sú častou príčinou úrazov na horách.
Turisti by sa aj preto vo Vysokých Tatrách mali vyhýbať lokalitám, v ktorých platí sezónna uzávera. Nerozumné správanie sa ľudí však škodí aj zvieratám.
Strata energie a vysilenie
„Sezónna uzávera nie je len o kamzičej ruji, jarnom vyhrabávaní sa svišťov či rodení mláďat. Pre všetky živočíchy je zima náročným obdobím s nedostatkom potravy a extrémnymi podmienkami. Zbytočný stres môže viesť ku strate energie a vysileniu, pre živočíchy je potom náročnejšie odolávať predátorom,“ vysvetlil Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku.
Nedodržiavanie sezónnej uzávery podľa neho so sebou nesie i druhotné následky
„V prípade úrazu turistu a následnej záchrany vrtuľníkom môžu byť živočíchy okrem hluku vystavené aj iným rušivým a stresujúcim faktorom, ktoré si záchranná akcia vynúti. Uzávera tiež chráni flóru, teda rastliny a pôdny kryt, ktoré sú na jar pri topení snehu najcitlivejšie na zašliapavanie,“ dodal.
Možností je stále dosť
Sezónna uzávera platí pre niektoré tatranské lokality od 1. novembra do 14. júna. Je zakázané pohybovať na najmä na štítoch, sedlách či po vyššie položených turistických chodníkoch.
Možností, kam sa sa v Tatrách dá ísť, je však stále dosť.
,,Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám, s výnimkou Chaty pod Rysmi, sú dostupné celoročne, medzi nimi aj chodník na Téryho chatu, Skalnatú chatu, Chatu na Prednom Solisku, Zbojnícku chatu, Chatu pri Zelenom plese a mnohé ďalšie,“ vymenoval Pajta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš