KEŽMAROK. V Kežmarku sa podarilo obnoviť prícestnú Kaplnku sv. Jána Nepomuckého.
Baroková stavba prešla rekonštrukciou, ktorej súčasťou bola sanácia a odvlhčenie.
Ako informoval dekan tamojšej rímskokatolíckej farnosti František Trstenský, celkový rozpočet predstavoval takmer 88-tisíc eur, z toho viac ako 61-tisíc eur sa podarilo financovať z dotácie Prešovského samosprávneho kraja, zvyšok hradila farnosť.
Opravu potreboval interiér aj exteriér
Prícestná kaplnka sa nachádza na križovatke ulíc Tehelňa a Michalská, stojí oproti mostu cez rieku Poprad pri bývalej textilnej továrni Tatraľan.
Postavená bola na mieste drevenej kaplnky v roku 1803.
Vonkajšia fasáda kaplnky bola zachovaná ešte v druhej polovici 20. storočia, podľa Trstenského však sakrálny objekt za posledné desaťročia celkom schátral.
Potrebná bola úplná rekonštrukcia exteriéru a interiéru kaplnky.
„Na základe získanej fotodokumentácie, reštaurátorského prieskumu, za spolupráce s Pamiatkovým úradom SR bola kaplnke prinavrátená čo najautentickejšia podoba,“ zhodnotil dekan farnosti.
Priblížili sa pôvodnému tvaru
Po sanačných a odvodňovacích prácach na národnej kultúrnej pamiatke podľa Trstenského vymenili strešnú krytinu, pričom snahou bolo priblížiť sa pôvodnému kupolovitému tvaru strechy kaplnky.
„Pod pozláteným symbolom sv. Jána Nepomuckého bola podľa starej fotografie obnovená malá okrúhla strieška, takzvaná hálka. Fotodokumentácia pomohla obnoviť profiláciu podstrešnej – korunnej rímsy a kompozitných hlavíc pilastrov. Na základe prieskumu bola obnovená farba fasády a klenby kaplnky,“ vymenoval niektoré z prác.
Okrem iného nechala farnosť pre kaplnku zhotoviť aj nové dvere, ktoré zabezpečili nielen jej presvetlenie, ale zároveň umožňujú nahliadnutie do jej interiéru.
Plastiku niekto ukradol
„Na základe záznamu vo vizitácii z roku 1832 boli po konzultácii a súhlase Pamiatkového úradu SR obnovené nápisy v kaplnke a na fasáde kaplnky. Dodnes nezvestnú pôvodnú plastiku sv. Jána Nepomuckého nahradila nová drevorezba,“ dodal kežmarský dekan.
Ako vysvetlil, pôvodná socha z prvej polovice 18. storočia bola v roku 1993 zreštaurovaná.
Následne ju podľa jeho slov v krátkej dobe po návrate do kaplnky odcudzil dodnes neznámy páchateľ.
„Zrejme sa stala objektom čierneho trhu so starožitnosťami a umeleckými pamiatkami,“ skonštatoval Trstenský.
Kaplnka sv. Jána Nepomuckého podľa farnosti dokumentuje vysokú úroveň stavebnej aktivity v Kežmarku na prelome 18. a 19. storočia a je dôstojným reprezentantom drobnej sakrálnej architektúry na Slovensku.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš