POPRAD. V mestskom zastupiteľstve v Poprade vznikol nový klub s názvom Pre mesto Poprad.
Oznámil to v piatok počas zasadnutia viceprimátor Ondrej Kavka, podľa ktorého bude mať deväť členov.
Okrem neho už pôsobí v zastupiteľstve aj deväťčlenný klub Poprad na 1. mieste, ktorého vznik ohlásil ešte v novembri poslanec František Majerský.
Kto za koho „kope"
Klub Pre mesto Poprad tvoria okrem Kavku (SPOLU – občianska demokracia) aj poslanci Marián Barilla a Adrián Kromka (obaja Hlas-SD), ako aj nezávislí poslanci Štefan Pčola, Tatiana Husárová, Peter Brenišin, Michal Baran, Martin Lajoš a Anna Schlosserová.
V klube Poprad na 1. mieste sú združení poslanci mestského zastupiteľstva Patrícia Bujňáková, Martin Baloga, Slavomír Božoň, Marcel Haščák, Dávid Skokan, Jozef Košický, Igor Wzoš a František Majerský.
Všetci vo voľbách kandidovali za koalíciu strán Kresťanskodemokratické hnutie, Progresívne Slovensko, Sloboda a Solidarita, Starostovia a nezávislí kandidáti, ktorá má v novom zastupiteľstve najpočetnejšie zastúpenie.
Ďalšou členkou klubu je Helena Mezenská (Slovenský Patriot).

Pôvodne navrhovanú paušálnu sadzbu znížili
Poslanci na rokovaní schválili aj úpravu poplatkov.
V Poprade bude od nového roka vyššia suma za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Popradská samospráva takýmto krokom reaguje na nárast inflácie, zvyšovanie cien energií, pohonných hmôt a mzdových nákladov.
Návrh mesta zvýšiť aj dane dnes počas zasadnutia mestského zastupiteľstva nenašiel u poslancov dostatočnú podporu, neprešiel len tesne.
Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady porastie z 29,56 eura ročne na 36,50 eura.
Po dlhej diskusii sa poslanci totiž dohodli na znížení pôvodne navrhovanej paušálnej sadzby z 0,12 na 0,10 eura za osobu a kalendárny deň.
Seniori so zľavou
Popradčanom starším ako 65 rokov mesto tento poplatok znížilo na 25,55 eura.
Mesto pripomenulo, že od roku 2020 sa poplatok za odpady nezvyšoval, hoci objem
poskytovaných služieb sa zvýšil a zavedený bol aj ekonomicky náročný zber kuchynského odpadu.
Podľa vedúcej ekonomického odboru Adriany Sedlákovej, samospráva v roku 2020 doplácala za odpadové služby 209-tisíc, o rok na to 546-tisíc a tomto roku by to malo byť 485-tisíc.
Bez prijatých zmien by mestu v roku 2023 hrozilo navýšenie o približne 890-tisíc eur. Po zvýšení poplatkov bude musieť samospráva urovnať schodok vo výške približne 192-tisíc eur.
Úpravu daní neschválili
Zvyšovať sadzby daní z nehnuteľností sa napokon nebudú. Mesto plánovalo tento krok v dôsledku legislatívnych zmien.
Ako ďalej počas zastupiteľstva vysvetlila Sedláková, samospráva počíta s výpadkom podielovej dane o približne štyri milióny eur, rovnako o takmer dva milióny eur bude znížený aj výnos dane z príjmov fyzických osôb, keďže počet obyvateľov Popradu klesol pod 50-tisíc.
O jeden hlas však navrhovaná úprava výšky sadzieb neprešla. Podľa dôvodovej správy mala daň z pozemkov stúpnuť o 25 percent, za stavebné pozemky o 50 percent, rovnako o 50 percent aj daň zo stavieb.
Dostatočnú podporu nezískal ani pozmeňovací návrh v prípade sadzby dane z bytov z navrhovaných 0,70 eura na 0,50 eura na meter štvorcový. Daň z bytov tak ostáva na 0,35 eura za meter štvorcový.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš