KEŽMAROK. Únikom ropných látok do rieky Poprad v Kežmarku sa v závere minulého týždňa zaoberalo ďalšie pracovné stretnutie na tamojšom okresnom úrade.
Ide o niekoľkoročný problém, ktorý sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť. Otázny podľa prednostu okresného úradu Vladimíra Škáru ostáva zdroj kontaminácie.
Ako vysvetlil, indície aj spomienky pamätníkov zatiaľ naznačujú, že by mohla pochádzať z bývalej časti nákladnej železničnej stanice. Pomôcť by podľa neho mohlo vyhlásenie územia za envirozáťaž.
Lokalitu by následne mohli vyčistiť tak, ako to bolo v prípade areálu bývalých vojenských kasární, ktoré čelili v minulosti podobnému problému.
Stretnutie vo štvrtok 19. januára bolo podľa Škáru opäť zamerané na identifikáciu zdroja úniku ropných látok do rieky Poprad.
„Ide konkrétne o dve vyústia, jedno je za nákupným centrom Lidl, teda povyše mosta, ktorý sa bude opravovať, druhé pod mostom. Nevieme sa dlhodobo dopátrať k zdroju kontaminácie, hoci sme už prijali mnohé opatrenia,“ opísal.
Do prípadu bola podľa jeho slov zapojená aj Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja, ktorá v roku 2019 realizovala kamerové skúšky v potrubiach.

Sovietske vojská
Pred dvomi týždňami zase okresný úrad s pomocou Podtatranského vodárenského podniku v Poprade vykonal takzvané dymové skúšky.
Okrem toho vychádzajú aj z indícií starších pamätníkov, ktorí poukazujú na železničnú stanicu, tá je v danej lokalite položená najvyššie.
„Podľa nich tu sovietske vojská, ktoré k nám prišli v roku 1968, vybudovali podzemné zásobníky nafty. Dodnes sa tam nachádza rampa, v blízkosti ktorej vraj boli tieto podzemné zásobníky. Nikto ich už však nevie identifikovať, pretože sú určite zasypané,“ uviedol kežmarský okresný prednosta.
O súčinnosť a spoluprácu požiadal okresný úrad aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP).
Docieliť by chcel realizáciu prieskumných geologických vrtov, ktoré boli v minulosti vykonané aj v spomínanom areáli bývalých kasární, kde sa potvrdila kontaminácia.
Územie bolo vyhlásené za envirozáťaž, vybagrované a vyčistené. Škára by bol rád, ak by sa takýmto spôsobom podarilo definitívne vyriešiť aj problém v spomínanej lokalite.
Dva prípady
Slovenská inšpekcia životného prostredia sa podľa jej hovorcu Dávida Vidu výskytom ropných látok v Kežmarku zaoberá dlhodobo a aktívne.
„V ostatnom období sme sa zaoberali dvomi prípadmi, keď sa uvedené znečistenie na rieke prejavilo predovšetkým v čase vyšších úhrnov dažďových zrážok. V prvom prípade sme v snahe odhaliť pôvodcu a príčiny znečistenia vykonali kamerové či farbiace skúšky,“ priblížil.
Tieto skúšky však podľa jeho slov neodhalili jednoznačného pôvodcu, potvrdili ale znečistenie dažďovej kanalizácie, a to na viacerých miestach.
Okresnému úradu Kežmarok preto SIŽP odporučila konať podľa zákona o environmentálnych záťažiach.
„V druhom prípade sme začali výkon hlavného štátneho vodoochranného dozoru. Aj keď táto kontrola nie je ešte ukončená, odhalili sme pravdepodobný zdroj znečistenia. K tomuto sa ale budeme vedieť vyjadriť bližšie až po ukončení kontroly,“ poznamenal Vido.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš