Od organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách uplynie tento rok 150 rokov. Tejto náročnej práci sa venuje aj JAROSLAV MICHALKO (67), bývalý horský záchranár a spoluzakladateľ Národnej asociácie horských vodcov Slovenskej republiky. Klientov vodí nielen na najvyššie tatranské štíty, ale aj do iných vzdialených kútov sveta. Rodák z Martina žijúci pod Tatrami o vodcovstve hovorí ako o vášni, ktorú by človek nemal robiť pre peniaze.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- o aké výstupy majú ľudia najčastejšie záujem
- ako vyzerá deň horského vodcu
- či všetci klienti dôjdu do cieľa
- ako s ním spadol vrtuľník počas natáčania seriálu o horskej službe
- čo všetko musí človek urobiť, aby sa stal vodcom
- prečo sa rozvíja vodcovstvo načierno
Ako dlho ste horským vodcom?
- Už viac ako 40 rokov. Po dvoch rokoch pôsobenia v Horskej službe som v roku 1982 absolvoval záverečné skúšky na horského vodcu. Jednou z náplní práce v Horskej službe bolo, aby bol záchranár aj horský vodca.
Koľko vodcov je na Slovensku a koľko vo svete?
- Vo svete okolo 10 000, na Slovensku vyše 60. Horských vodcov zastrešujú asociácie, na Slovensku je to Národná asociácia horských vodcov. Každoročne sa tieto asociácie stretávajú, nedávno v novembri bolo stretnutie tu v Tatrách, prišlo 62 účastníkov z celého sveta. Na Slovensku máme aj jedinú horskú vodkyňu v rámci východnej Európy Denisu Šulcovú.
Vodcovstvo je fyzicky i psychicky neľahká práca, čo vás na nej baví?
- Je to ťažká otázka, lebo tých vecí je viac, napríklad pobyt v prírode, pocit slobody, ale tiež odovzdávanie skúseností klientom a radosť z toho, keď prekonajú svoje hranice a spoznajú samých seba.

Naopak, v čom je horské vodcovstvo náročné ?
- Náročné je vyrovnať sa s psychickým tlakom, lebo všetka zodpovednosť je na horskom vodcovi. Zodpovedáte za skupinu ľudí a popritom pôsobia na vás zmeny počasia, terén, objektívne nebezpečenstvo. Po výstupe sa s klientmi rozlúčim, oni idú dole, ale ja na druhý deň idem opäť do terénu a musím ísť naplno, skoncentrovať sa, poskytnúť ľuďom bezpečný zážitok. Preto je človek po sezóne uťahaný. Dochádza nielen k psychickému, ale aj fyzickému opotrebovaniu, ktoré je o to horšie, o čo menej regenerácie telu doprajete.
O aké výstupy majú ľudia najčastejšie záujem?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš