POPRAD. Diaľnicu D1 v úseku Mengusovce - Spišský Štvrtok pod Tatrami po dvoch sobotňajších hromadných nehodách s takmer 40 autami a po kalamite v nedeľu po viac ako 24 hodinách sprejazdnili.
Informovala o tom polícia na sociálnej sieti s tým, že obojsmerne je tam znížená rýchlosť na 100 kilometrov za hodinu.
Podarilo sa sprejazdniť i cestu medzi Starou Lesnou a Veľkou Lomnicou a tiež z Vrbova do Žakoviec v Kežmarskom okrese.
Polícia tiež informovala, že ostávajú naďalej neprejazdné cesty medzi Žakovcami a Huncovcami, okres Kežmarok, medzi Mlynicou a Veľkým Slavkovom pri Poprade a tiež z Kežmarku do Strání pod Tatrami.
Informácie o prejazdnosti jednotlivých ciest bude polícia priebežne aktualizovať.

V okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča naďalej platí prvý kalamitný stupeň.
Cestári sa po nepriaznivom počasí a viacerých kolíziách snažia rozšíriť a dočisťovať cesty naprieč celým regiónom.
Počas víkendu bola jazda na viacerých úsekoch komplikovaná a cesty boli ťažko zjazdné, na čo upozorňovali aj vodiči na sociálnej sieti.
V sobotu sa na diaľnici pod Tatrami stalo viacero hromadných nehôd, pri tej najväčšej sa zrazilo až 30 áut.
Mimoriadna situácia
Mimoriadna situácia trvá pre kalamitu vo viacerých obciach a mestách na Spiši aj v nedeľu. Ministerstvo vnútra informovalo, že v Kežmarskom okrese platí v mestách Spišská Stará Ves a Spišská Belá a tiež v obciach Malá Franková a Osturňa.
V okrese Poprad vyhlásili mimoriadnu situáciu vo Svite a obciach Šuňava, Štrba a Ždiar. Všade sa snažia odstrániť následky silného sneženia a prudkého vetra, ktoré región pod Tatrami zasiahol najmä v sobotu.
Starosta Ždiaru Pavel Bekeš potvrdil, že od rána sa snažia sprejazdniť a najmä rozšíriť všetky miestne komunikácie, situáciu im však komplikuje množstvo áut turistov.
"Nám ešte do polnoci snežilo, takže sme pracovali aj v noci. Spriechodnili sme všetky prístupové obecné cesty, ráno sme začali frézovať prístupové cesty k usadlostiam, ktoré sú vzdialenejšie a sú úplne zafúkané. Sneh sa snažíme odhŕňať do strán a na okolité lúky," uviedol starosta.

Trojmetrové mantinely
Odhaduje, že v obci je približne 1,2 metra snehu, miestami majú pri cestách aj takmer trojmetrové mantinely.
Problémy boli podľa neho najmä v časti Antoškovský vrch, v Bachledovej doline i na vyšnom konci obce.
V nedeľu boli v teréne dva traktory s pluhom a radlicami, komunikácie frézujú tri frézy a ďalšie dva mechanizmy odhŕňajú sneh.
"V porovnaní so sobotou je to lepšie, v noci ešte snežilo, ale situácia sa stabilizovala. V pondelok budeme pokračovať s vývozom snehu z krajníc, chodníkov, parkovísk a ďalších plôch," uviedol primátor Spišskej Starej Vsi Ján Kurňava.
Napadlo tam približne pol metra snehu, ktorý nebolo kam odvážať. Situáciu komplikovala v sobotu aj neprejazdná prístupová cesta cez Spišskú Maguru.
V Štrbe napadlo podľa starostu Michala Sýkoru odhadom asi 50 centimetrov snehu, pričom tam už mali aj staršiu snehovú nádielku.
"V sobotu to bolo naozaj kruté, popadali nám aj stromy na sídlisku i v časti na Tatranskej Štrbe. Teraz už tak silno nefúka, ale snehu máme strašne veľa. S technikou nám pomáha aj družstvo, musíme odpratávať hlavnú časť obce, Tatranskú Štrbu, aj Štrbské Pleso a máme aj štyri chatové oblasti. Robíme, čo môžeme," skonštatoval starosta.
Dodal, že sa im zatiaľ nepodarilo sprístupniť všetky úseky, niektoré nedostupnejšie ulice budú musieť sprejazdniť frézou.
V Spišskej Belej hrozí zrútenie komína
Krízový štáb mesta Spišská Belá (okres Kežmarok) odvolal v nedeľu mimoriadnu situáciu v meste, ktorú tam v sobotu vyhlásili pre snehovú kalamitu.
Urobil tak po tom, ako sa poveternostná situácia zlepšila, a s ohľadom aj na meteorologické prognózy. Informovalo o tom mesto na svojej internetovej stránke.
Pre možné zrútenie sa stavebných častí komína na budove mestského úradu, a to betónových čiapok a hniezda bociana, však zabezpečili priestor ohrozenia výstražnou páskou a oceľovými zábranami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš