POPRAD. Rok od začiatku vojny na Ukrajine žije v Popradskom okrese 939 Ukrajincov. Ide o počet odídencov, ktorých eviduje tamojší okresný úrad.
Informoval o tom jeho prednosta Jozef Bednár.
Podľa jeho slov sa prispôsobili životu na Slovensku, majú prácu a postupne sa integrovali.
Podarilo sa to podľa neho aj vďaka veľkému počtu dobrovoľníkov, ale tiež Spišskej katolíckej charite.
„Za jeden rok sa toho urobilo veľmi veľa, bolo tu veľmi veľa ľudskej dobroty a dobrovoľníctva, ktoré zabezpečili, že za okres Poprad sme vedeli nejakým spôsobom pomôcť skoro každému,“ skonštatoval.

Najprv nárast, potom pokles
Ľudia z Ukrajiny začali prichádzať na Slovensko a tiež pod Tatry hneď v prvé dni vojny.
„Postupne sa začalo zabezpečovať takzvané núdzové útočisko pre odídencov, vytvoril sa aj systém registrácie. Niektoré veci boli dobre skoordinované, takže sa ľuďom prichádzajúcim do okresu hneď našlo útočisko,“ opísal začiatok Bednár.
Štátne inštitúcie vtedy napríklad poskytli väčšie kapacity pre ubytovanie vo Vysokých Tatrách, v rekreačných alebo školiacich zariadeniach.

Zapojili sa aj majitelia chát, penziónov, privátov i apartmánov v Tatrách a okolí, a tiež ďalší ľudia.
Nárast počtu utekajúcich pred vojnou bol podľa prednostu okresného úradu postupný. Kulminoval 6. mája, keď v okrese zaznamenali 1 282 osôb, predovšetkým žien a detí.
V súčasnosti ich počet klesol.
„Za ten čas sa totiž situácia trocha stabilizovala, ľudia odišli do iných krajín, väčšinou chceli byť bližšie k rodine a priateľom,“ dodal Bednár. Niektorí sa zase podľa jeho slov rozhodli vrátiť do svojej domoviny aj napriek vojne.

Pomáhali dobrovoľníci i charita
V reakcii na situáciu ešte v úvode konfliktu vytvorili dobrovoľníci platformu Tatry pomáhajú Ukrajine.
„Vďaka nej vzniklo viacero unikátnych aktivít, ako napríklad burza práce. Rovnako zabezpečovala dobrovoľníkov na vyučovanie slovenského jazyka, organizovala aj kultúrne podujatia, zbierky,“ priblížil prednosta popradského okresného úradu.
Od prvého dňa vojny pomáhala tiež Spišská katolícka charita (SKCH). Okrem svojej činnosti na slovensko-ukrajinskej hranici, pomoci priamo na Ukrajine, sa angažovala aj pod Tatrami.
Už 25. februára ubytovala vo svojom charitnom dome v Dolnom Smokovci vo Vysokých Tatrách prvých viac ako šesťdesiat utečencov. Nasledovala pomoc ďalším.
„Odvtedy s nimi pracujeme. Ukrajinky sa zamestnali, a tým pádom ide v súčasnosti skôr o voľnočasové aktivity, ktoré im ponúkame v Centre pomoci pre Ukrajinu, no dostáva sa im aj psychologická pomoc. Potravinami a hygienou pomáhame najmä tým, ktorí sú starí, chorí, či mamkám s veľmi malými deťmi, ktoré sa nemôžu zamestnať,“ vysvetlil riaditeľ Spišskej katolíckej charity Pavol Vilček.
Kurzy, hračky i psychologická podpora
Centrum pomoci pre Ukrajinu založili dobrovoľníci v Poprade bezprostredne po vypuknutí vojny.
Podľa jeho sociálnej pracovníčky Márie Hujsiovej do neho prichádzalo pre potravinovú pomoc, hygienu a oblečenie zo začiatku denne 150 až 200 odídencov.
V súčasnosti je to do 35 ľudí.
Okrem toho tam vlani rozbehli výučbu slovenského jazyka a po novom funguje aj klub slovenského jazyka.
„Máme tiež krúžok vyšívania, varenia, pečenia, ale poskytujeme aj psychologické poradenstvo, či už skupinové alebo individuálne. Hľadáme odídencom prácu, pomáhame pri vybavovaní dokumentov,“ doplnila Hujsiová.
V priestoroch centra vznikla zároveň takzvaná hračkárnica, ktorú zriadil UNICEF v spolupráci s neziskovou organizáciou Škola dokorán.
Navštevovať ju môžu slovenské a ukrajinské deti spolu s mamami, denne ich prichádza asi dvadsať.
Na sídlisku otvorila SKCH denné centrum určené pre deti v škôlkarskom veku, ktoré funguje ako materská škola.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš