POPRAD. Tatranská galéria v Poprade si aj v tomto roku pripomenie smutné výročie prvého transportu židovských žien a dievčat zo Slovenska z 25. marca 1942.
V takzvaných dobytčích vagónoch bolo v ten deň zo železničnej stanice v Poprade do koncentračného tábora Osvienčim na území okupovaného Poľska vypravených 999 dievčat a mladých žien v domnienke, že cestujú za prácou.
Ako informovala riaditeľka galérie Anna Ondrušeková, hlavný program pietnej spomienky na obete prvého transportu bude počas nasledujúceho týždňa pozostávať z cyklu odborných prednášok za účasti významných zahraničných a slovenských hostí, koncertu aj premietania dokumentárneho filmu.
Hrôzy si treba stále pripomínať
Tentokrát sa spomienka na obete v Tatranskej galérii koná v rámci medzinárodného projektu Art & Holokaust, teda Umenie a holokaust, s podporou Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru.
Súčasťou spomienkového programu je výstava pod názvom Pamäť miesta a mesta, ktorá reflektuje hrôzy holokaustu prostredníctvom ôsmich generačne rozdielnych umelcov.
„Je stále potrebné pripomínať hrôzy fašizmu a upozorňovať na rôzne extrémistické prejavy aj v súčasnej dobe. Podujatia, ktoré sme pripravili, sú určené širokej verejnosti, no najmä mladej generácii,“ uviedla Ondrušeková.

Prednáška aj rozprava
V rámci programu sa v stredu 22. marca o 9.30 predstaví Matej Beránek zo vzdelávacieho oddelenia Múzea holokaustu v Seredi s prednáškou Tranzitné tábory počas prvej vlny deportácií.
Nasledovať bude o 11.00 prednáška v anglickom jazyku v podaní profesora psychológie z John Brown University v USA Kevina E. Simpsona. Hovoriť bude o téme Futbal pod hákovým krížom.
O 17.00 vystúpi so svojou rozpravou akademický riaditeľ Židovského múzea v Osle Mats Tangestuen na tému Holokaust v tvorbe nórskeho umelca Victora Linda.
Program v ten deň vyvrcholí o 18.00 koncertom hudobnej skupiny Mojše Band, ktorá sa venuje židovskej hudbe a hudbe z Osvienčimu.

Program aj na štvrtok
Vo štvrtok 23. marca bude od 9.30 na tému Ženy z prvého transportu prednášať vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok.
Pokračovať bude o 11.00 opäť akademický riaditeľ múzea v Oslo, tentokrát na tému Holokaust v Nórsku a slovenské paralely.
„O 18.00 si ženy z prvých transportov pripomenieme v kine Tatran v životopisných dokumentoch režiséra Rada Dubravského a producenta Martina Korčoka,“ pripomenula riaditeľka Tatranskej galérie.
Program uzavrie tradičná spomienka pri pamätnej tabuli na železničnej stanici Poprad-Tatry o 11.00 v piatok 24. marca.
Svedectvá a spomienky
Osobitný program s názvom Zabudnuté dejiny podtatranského regiónu pripravilo aj Podtatranské múzeum v Poprade a Prešovský samosprávny kraj.
V utorok 21. marca o 15.00 v priestoroch múzea ožijú židovské dejiny Popradu v príbehoch, ktoré spracovali študenti Strednej odbornej školy hotelovej Vysoké Tatry a Spojenej školy Mierová Svit.
Zaznejú aj svedectvá a spomienky pamätníkov.
V Poprade sa začala prvá vlna
Prvý vlak bol do koncentračného tábora vypravený 25. marca 1942 o 20.20 zo železničnej stanice v Poprade.
„Týmto transportom sa začala prvá vlna deportácií židovského obyvateľstva z územia Slovenska. Do konca októbra 1942 bolo takýmto spôsobom deportovaných takmer 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko sto. Holokaust si v širšom, celosvetovom meradle vyžiadal životy takmer šiestich miliónov ľudí židovského pôvodu,“ pripomenula Ondrušeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš