RICHNAVA. V rodine zosnulého mesačného bábätka Paľka v osade v Richnave (okres Gelnica) zodpovední pracovníci pravidelne vykonávajú sociálne zisťovania, rodinu pravidelne monitorujú, rodičov usmerňujú a poskytujú im potrebnú pomoc.
Uvádza sa to v stanovisku Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré poskytla Marianna Šebová z jej tlačového oddelenia, a to v súvislosti s pondelkovým poslaneckým prieskumom v obci.
Konal sa tam z dôvodu nedávnej tragickej smrti spomínaného Paľka. Koncom januára bol v zúboženom stave prevezený do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, po niekoľkých dňoch zomrel.

Rodinu úradníci poznali
S rodinou, do ktorej sa Paľko narodil, prišli pracovníci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately príslušného úradu práce do kontaktu po prvýkrát v októbri 2020.
Dôvodom bolo podľa ústredia práce súdne konanie vo veci priznania rodičovských práv a povinností matke vo vzťahu k osobnej starostlivosti o dieťa.
„Súd tieto rodičovské práva a povinnosti matke priznal a ani zo strany sociálnych pracovníkov nebol identifikovaný dôvod na ďalšie intervencie v rodine až do januára 2023,“ píše sa v stanovisku.
Zamestnanci úradu dovtedy ani nezaznamenali žiaden podnet od pediatrov, sociálnych pracovníkov obce či od zdravotných asistentov.

Plán sociálnej práce s rodinou
Opätovný kontakt nadviazali sociálni pracovníci úradu práce s rodinou bezprostredne po hospitalizácii Paľka.
„Úrad práce prijal opatrenia zamerané na prácu s rodinou v jej prirodzenom prostredí. Vypracoval plán sociálnej práce s rodinou s cieľom zlepšiť starostlivosť o deti a stabilizovať bytové podmienky rodiny. Z dôvodu zistenia náhleho zhoršenia situácie v rodine boli do plánu zapojení aj terénni sociálni pracovníci obce, asistent zdravia a detská lekárka,“ uvádza ďalej ústredie práce.
Rodina Paľka žije v osade v chatrči. Podľa medializovaných informácií rodičia zavolali k dieťaťu koncom januára záchrannú službu, bolo podvyživené a vážne podchladené.
Prípad začala vo februári prešetrovať polícia aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Terénni pracovníci pomáhajú rodinám
V rómskej osade v Richnave žije 1 568 maloletých detí a približne 1 150 dospelých osôb. Sociálni pracovníci príslušného úradu práce sa tam starajú o 1 210 detí, respektíve 557 rodín.
„Terénni pracovníci navštevujú osadu pravidelne v týždňových intervaloch a okrem iného asistujú rodičom pri nadobúdaní rodičovských zručností vrátane zvládania základných úkonov, akými sú kŕmenie, prebaľovanie či primerané obliekanie detí,“ informovala Šebová.
V osade na dennej báze pôsobia aj terénni sociálni pracovníci obce a asistenti zdravia.
Kontrola na úradoch
Cieľom pondelkového poslaneckého prieskumu na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny SR v Spišskej Novej Vsi a v obci bola kontrola výkonu v oblasti sociálnej starostlivosti na príslušných úradoch.
Prieskum schválil Parlamentný výbor Národnej rady SR pre sociálne veci na návrh predsedu Vladimíra Ledeckého (SaS).
„Nedávnu tragickú udalosť v Richnave vnímam ako zlyhanie systému. Nesmieme dopustiť, aby sa niečo podobné zopakovalo. Preto som inicioval poslanecký prieskum na príslušných úradoch, aby sme zistili, kde systém zlyháva a aké kroky treba prijať, aby sa podobná tragédia už nezopakovala,“ uviedol k návrhu.

Ledecký: Problémom je neriešenie bytovej otázky
Ledecký vraví, že problémom rómskych komunít na Slovensku je najmä absencia stavebných pozemkov, a s tým súvisiace neriešenie bytovej otázky.
"Štát musí k tomu pristúpiť aktívne a vymeniť pozemky s obcou, aby si ich mohli ľudia kúpiť a začať stavať normálne, nie načierno. Aj samotná obec má záujem stavať byty, musí však vyriešiť najmä infraštruktúru," skonštatoval.
Na mieste je podľa neho tiež decentralizácia systému, ktorá by v konečnom dôsledku uľahčila aj čerpanie európskych fondov na riešenie rómskej problematiky.
Starosta obce Peter Biroš (nezávislý) zdôraznil, že problém tejto komunity sa v Richnave neriešil 30 rokov.
"Nie je tam voda, kanalizácia, skrátka nič, čo tí ľudia potrebujú," skonštatoval starosta.
V rómskej osade tam žije viac ako 2800 ľudí, počet obyvateľov obce je na úrovni takmer 3400.
Personálne poddimenzovaní
Chybou podľa Ledeckého je, že sa v osade nevybudovalo komunitné centrum, žiadna infraštruktúra a nie sú pripravené ani pozemky na riešenie bytovej otázky.
V tomto smere očakáva aktívnu pomoc zo strany splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Vyzdvihol tiež kompetentnosť a odhodlanie nového vedenia obce.
"Je vidieť, že s tým chcú niečo naozaj robiť. Treba však povedať, že sú tu len dvaja terénni pracovníci, čo je na takýto počet ľudí veľmi málo. Personálne poddimenzovaná je táto oblasť aj na úrade práce v Spišskej Novej Vsi," zhodnotil Ledecký.
Pod jedno ministerstvo
Dôležité podľa poslankyne Kataríny Hatrákovej (Kresťanská únia) je dostať systém pod gesciu jedného ministerstva a zlepšiť metodiku a kontrolu jednotlivých projektov.
"Myslím si, že systém sociálno-právnej ochrany detí máme nastavený nešťastne, pretože je v gescii viacerých ministerstiev, a tým pádom sa stáva, že nám takéto krízové situácie prepadajú sitom," skonštatovala.
Chorobné príčiny
Prípadom, ktorý sa stal na prelome januára a februára, sa od začiatku zaoberá aj polícia, ktorá už v súčasnosti disponuje výsledkami pitvy.
Vyplýva z nich, že maloleté dieťa zomrelo z chorobných príčin.
Potvrdila to Krajská policajná hovorkyňa z Košíc Lenka Ivanová.
"Výsledkami pitvy sa bude zaoberať vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi, ten po skompletizovaní všetkých podkladov rozhodne o ďalšom postupe vo veci," uviedla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš