LEVOČA. Prvá etapa obnovy historickej radnice v Levoči by mohla byť ukončená v závere mája až v polovici júna.
Potvrdil to primátor mesta Miroslav Vilkovský (nezávislý), podľa ktorého idú práce za 1,4 milióna eur naďalej podľa harmonogramu.
Rekonštrukcia trvajúca rok a pol zmenila nielen datovanie vzniku radnice, ale priniesla aj viacero vzácnych a zaujímavých nálezov.
O sto rokov staršia
Už v minulom roku prinieslo mesto informáciu o tom, že vďaka objaveným starým doskám zabudovaným pod stenami je možné vznik radnice datovať o sto rokov skôr, než sa predpokladalo, teda na začiatok 15. storočia.
Tie boli dendrochronologicky datované do roku 1415.
Podľa generálnej projektantky obnovy Magdalény Janovskej však nie je vylúčené, že stavba existovala aj skôr.
„Hodnota tejto stavby je aj v tom, že je to vlastne izolovaná sólo stavba vo významnej centrálnej polohe, teda pri už v tom čase existujúcom kostole sv. Jakuba,“ vysvetlila.
Pre porovnanie poukázala na bratislavskú radnicu, ktorá vznikla rozšírením domu richtára, respektíve prestavbou v radovej zástavbe.
Levočská radnica tak pripomína stavby nemeckých či poľských radníc v danom období.
„To znamená, že Levoča mala významovo v rámci územia Uhorska či Horného Uhorska v tom čase totožný druh stavby, čiže Spiš musel mať v Uhorsku veľmi významné postavenie,“ skonštatovala Janovská.

Významné nálezy
Ako vo štvrtok informovalo mesto na sociálnej sieti, medzi významnými objavmi sú aj niky v prejazde prízemia.
V minulosti sa medzi nimi vždy nachádzal vstup do menších predajných priestorov.
Odkryté nálezy podľa Janovskej naznačujú, že prízemie radnice fungovalo v dávnej minulosti s malými obchodíkmi, ktoré boli otvorené aj smerom do prejazdu ako napríklad krakovská tržnica Sukennice.
Reštaurátorov potešili aj objavené maľby.
„Vedeli sme, že v danej miestnosti maľby existujú, ale počas reštaurátorského zásahu po odstránení sekundárnych vrstiev sa odkryli viaceré maľby z rôznych časových období. Medzi nimi boli fragmenty žalmov, ktoré boli v nemeckom a latinskom jazyku. V ostení okien v miestnosti sa v jednom objavil erb mesta, v druhom podobizeň Martina Luthera,“ opísala Janovská.
Tá by mala pochádzať zo 16. storočia z čias reformácie.
Ako vysvetlila generálna projektantka obnovy, v tom čase bola Levoča a mestská rada Levoče silne protestantská.

Práce na obnove
S prácami na obnove historickej budovy v centre Námestia Majstra Pavla sa začalo v novembri 2021.
Prvá etapa prác je zameraná na obnovou prízemia, ktorému chcú prinavrátiť pôvodný charakter, a západného suterénu vrátane technickej infraštruktúry.
Otvorený bude aj pôvodný prejazd smerom do podchodu oproti vstupu do prízemia zvonice.
Súčasťou obnovy boli aj reštaurátorské práce.
Budova by mala dostať pôvodnú renesančnú podobu.
Radnica mesta spolu s ďalšími budovami je zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Patrí k najnavštevovanejším expozíciám v Levoči.
Projekt jej obnovy s názvom Radnica otvorená komunitám je financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu EHP, štátneho rozpočtu SR aj zdrojov mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš