VYSOKÉ/NÍZKE TATRY. V najvyšších polohách Vysokých, Západných a Nízkych Tatier platí pre polohy nad 1 600 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
Vo Fatrách pre polohy nad 1 000 metrov platí malé lavínové nebezpečenstvo. Hlavným lavínovým problémom je vetrom previaty sneh.
Prevažne južný vietor v posledných dňoch vytvoril vetrom previate dosky a vankúše.
Nebezpečné sú záveterné strany hrebeňov, úzke žľaby, miesta pod skalnými stenami a teréne depresie, upozorňuje Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.
Cez deň výrazné oteplenie
Ich uvoľnenie je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch nad 35°.
Nebezpečné sú najmä severné, severovýchodné a severozápadné orientácie. Cez deň sa výrazne oteplí, preto bude najmä v stredných a nižších polohách druhým lavínovým problémom mokrý sneh.
Očakávajú sa malé a stredné samovoľné lavíny z mokrého snehu, a to najmä na južných, juhozápadných a západných orientáciách.
Počasia na našom území je aj naďalej ovplyvňované rozsiahlou tlakovou nížou.
Na horách bude polooblačno až oblačno, prechodne až veľká oblačnosť a ojedinele prehánky, od približne 1 800 metrov snehové.
Slabý až mierny južný vietor sa popoludní zmení na severovýchodný s rýchlosťou 3 až 9 m/s.
Teplota sa v najvyšších polohách (1 500-2 000 m) bude pohybovať od 5 stupňov Celzia do -4 stupne Celzia.
Napadal sneh
V sobotu v polohách nad 1 500 metrov pripadlo od 5 do 15 centimetrov nového, prevažne vlhkého snehu a ten je vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnený.
Na hrebeňoch je sneh vyfúkaný do tvrdého podkladu, resp. do skál. Na slnkom nasvietených svahoch je vlhký a premočený v celom profile.
V severných a tienistých orientáciách najvyšších polôh sa ojedinele nachádza voľný prachovitý sneh. Súvislá snehová pokrývka je od nadmorskej výšky 1 100 metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš