KEŽMAROK .V Kežmarku chcú rozšíriť a zvýšiť kapacitu vlani dokončenej kompostárne.
Cieľom je takýmto spôsobom zvýšiť mieru zhodnocovania odpadov so zameraním na ich prípravu na opätovné použitie a recykláciu, rovnako aj podpora predchádzania vzniku odpadov.

Nová budova i technika
Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených na internetovej stránke mesta , projekt zahŕňa výstavbu doplnkovej stavby k hlavnej stavbe kompostárne a nákup techniky nevyhnutnej na zhodnotenie spomínaného odpadu.
Samospráva sa na projekt uchádza o takmer 307-tisíc eur z výzvy Ministerstva životného prostredia SR zameranej na zhodnocovanie biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov.
Ako potvrdila vedúca kancelárie primátora Barbora Sosková, projekt je v štádiu vyhodnocovania.
Mesto podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok koncom februára, v prípade úspešnosti ho chce realizovať v mesiacoch júl až december.
„Mesto v súčasnosti zabezpečuje vykonávanie triedeného zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu na svojom území pre obyvateľov mesta prostredníctvom zberného dvora a kompostárne, ktoré sú vo vlastníctve mesta. Ich súčasťou je hala na triedenie skla a betónové boxy na dočasné skladovanie vytriedených zložiek,“ opísala samospráva súčasnú situáciu.
V rámci nového projektu tak pribudne ďalšia stavba aj technika.
Pôjde o mobilný drvič na podvozku, ktorý umožní zhodnotenie odpadu na kompost. Ten bude následne využívaný pre potreby mesta a obyvateľov.

Ekonomické aj ekologické dôvody
Projekt je podľa samosprávy potrebné realizovať z environmentálnych dôvodov, v snahe zamedziť vzniku takzvaných čiernych skládok odpadu. Ďalším dôvodom je ekonomická stránka.
Mesto totiž vynakladá ročne vysoké čiastky na zber a zneškodnenie komunálneho odpadu.
„Produkcia nevytriedeného komunálneho odpadu sa realizáciou projektu zníži a produkcia vytriedených zložiek sa naopak zvýši vďaka rozšíreniu zberu a zhodnocovania biologicky rozložiteľného odpadu,“ skonštatoval Kežmarok.
Čo sa v kompostárni spracúva
Novú kompostáreň uviedli do prevádzky minulý rok v októbri.
Na jej vybudovanie a techniku nevyhnutnú na zber a zhodnotenie odpadu išli tri milióny eur. Samospráva projekt financovala z eurofondov a vlastných zdrojov.
V kompostárni sa spracúva biologicky rozložiteľný odpad z údržby zelene, parkov či cintorínov a odpad zo záhrad.
Kežmarčania tam môžu priniesť aj menšie množstvo odpadu z prípravy jedál.
Ročne by mala kompostáreň spracovať štyritisíc ton biologicky rozložiteľného odpadu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš