VYSOKÉ TATRY. Návrh Návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP) čelí kritike zo strany Slovenského horolezeckého spolku (SHS) JAMES.
Podľa neho je v značnom rozpore s princípmi činnosti spolku, ako aj s cieľmi iniciatívy Aj my sme Tatry.
Namieta predovšetkým tri zásadné veci.
Ako vysvetlil predseda spolku Anton Pacek, ide o časové a priestorové obmedzenie pôsobenia horolezcov v Tatrách, ale aj horolezecký či skialpinistický výcvik pre návštevníkov mimo značených chodníkov vyvolávajúci otázky.
Podpora od 17-tisíc ľudí
Spolok JAMES vyjadril nespokojnosť spolu s členmi viacerých združení s návrhom návštevného poriadku ešte v roku 2019.
Boli medzi nimi horolezci, turisti aj skialpinisti.
Jeho odmietnutie vyústilo do verejnej výzvy Aj my sme Tatry s definovaním ôsmich dôvodov odmietnutia návrhu, podporilo ju takmer 17-tisíc ľudí.
Problematický je podľa SHS aj nový návrh návštevného poriadku, ktorý koncom marca zaslala Správa TANAPu na odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove.
Pacek poukázal na to, že od posledného vecného rokovania uplynulo už dva a trištvrte roka.
„Správa TANAP-u nielenže nezakomponovala naše pôvodné i následné návrhy do textového či mapového znenia návštevného poriadku, ale navyše podstatným spôsobom zmenila princípy možností pohybu na území TANAP-u pre horolezcov, skialpinistov i turistov bez akejkoľvek konzultácie s dotknutými národnými športovými zväzmi a organizáciami,“ skonštatoval.

Chce sa stretnúť s Budajom
Spolok už kontaktoval listom daný okresný úrad, pričom poukázal na legislatívne a formálne nedostatky znenia návštevného poriadku.
Ďalší list adresoval na Ministerstvo životného prostredia SR, okrem toho požiadal o osobné stretnutie s ministrom Jánom Budajom.
„Žiadame tiež, aby návrh Návštevného poriadku TANAP-u bol vrátený späť Správe TANAP-u na prepracovanie za našej aktívnej účasti tak, aby konečný návrh korešpondoval s princípmi moderného návštevného poriadku, ktorý by odzrkadľoval realitu, tradície, logiku riešenia pohybu verejnosti i členov národných športových zväzov a organizácií na území národného parku pri zachovaní všetkých zásad ochrany prírody,“ tlmočil za SHS jeho predseda.
Obmedzenie horolezcov
Pacek hovorí okrem iného o obmedzení časového, ale aj priestorového pôsobenia horolezcov vo Vysokých Tatrách.
„Zákazy tam, kde majú logiku a opodstatnenie, úplne rešpektujeme, pokiaľ sú doložené relevantnými faktami,“ poznamenal. Súhlasí, že TANAP potrebuje mať návštevný poriadok, ktorý definuje možnosti pohybu ľudí, ale mal by podľa jeho slov reflektovať stav v danom území.
Čakáme na vyjadrenie Správy TANAP-u aj Ministerstva životného prostredia SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš