STARÁ ĽUBOVŇA. Mesto Stará Ľubovňa ukončilo minuloročné hospodárenie s prebytkom vo výške viac ako 229-tisíc eur.
Návrh záverečného účtu schválili poslanci mestského zastupiteľstva v pondelok počas svojho zasadnutia.
Z prebytku pôjde 10 percent, teda takmer 23-tisíc eur, na tvorbu rezervného fondu mesta, zvyšná suma na fond rozvoja mesta.
Schválili vyrovnaný rozpočet
„Je čo zlepšovať, ale myslím si, že rok 2022 môžeme hodnotiť ako priaznivý rok,“ skonštatoval výsledok primátor mesta Ľuboš Tomko (nezávislý).
Programový rozpočet mesta na rok 2022 bol schválený ako vyrovnaný vo výške viac ako 18,6 milióna eur.
Upravený bol 36 zmenami, po ktorých dosiahol výšku takmer 25,5 milióna eur.
Výsledkom hospodárenia mesta v minulom roku je prebytok bežného rozpočtu vo výške 1,1 milióna eur a schodok v kapitálovej časti rozpočtu vo výške 2,5 milióna eur.
V časti finančných operácií boli príjmy vyššie ako výdavky v sume takmer dva milióny eur.
Najviac zarobili na daniach
Príjmy mesta dosiahli vlani takmer 24 miliónov eur, čo predstavuje plnenie na takmer 94 percent.
Najväčší podiel predstavovali daňové príjmy, a to 40 percent v sume takmer 9,6 milióna eur.
V porovnaní s rokom 2021 ide o medziročný nárast vo výške 959-tisíc eur.
Čerpanie výdavkov bolo približne vo výške viac ako 23,3 milióna eur, teda na úrovni viac ako 91 percent.
„V porovnaní s rokom 2021 dochádza k celkovému nárastu objemu výdavkov mesta. V roku 2022 došlo k medziročnému rastu v oblasti bežných výdavkov, kapitálových výdavkov a medziročne boli vyššie aj výdavkové finančné operácie,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Na čo šli výdavky
Bežné výdavky vzrástli medziročne o 1,9 milióna eur.
Podľa vedúceho ekonomického oddelenia na Mestskom úrade v Starej Ľubovni Miroslava Srnku mali najvyšší vplyv na nárast výdavkov zvýšené transfery v oblasti školstva, ďalej nárast miezd z dôvodu valorizácie, nárast cien energií, a tiež výdavkov na údržbu a na realizáciu projektov.
„Realizovala sa rekonštrukcia a oprava ciest a chodníkov, v minulom roku bol zrealizovaný projekt Uzol kultúry v objeme približne 200-tisíc eur, rovnako sa v roku 2022 organizoval jarmok, pričom v roku 2021 sme ho neorganizovali,“ zhodnotil.
V rámci nových výdavkov spomenul refundáciu nákladov spojených s ubytovaním odídencov a vzrástli aj výdavky na stravovanie dôchodcov.
V roku 2022 dosiahlo mesto podľa Srnku pomerne vysoké kapitálové výdavky v objeme 6,3 milióna eur.
To podľa jeho slov spôsobila hlavne realizácia rekonštrukcie plavárne, kde bol celkový transfer v objeme takmer 2,8 milióna eur, a dostavba zariadenia sociálnych služieb, kde objem predstavoval viac ako jeden milión eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš