KEŽMAROK. V areáli bývalých kasární v Kežmarku po takmer troch rokoch oficiálne ukončili práce na likvidácii envirozáťaže.
Objekt teraz čaká úplná revitalizácia, samospráva chce tento priestor zmeniť na obytnú zónu.
Vybudovaných by v nej malo byť viac ako 350 bytov. Ešte predtým plánuje mesto tamojšie budovy asanovať.

Zeminu čistili, biodegradovali a dali späť
Podľa Mareka Demka zo spoločnosti, ktorá environmentálnu záťaž odstraňovala, vyviezli z objektu kasární celkovo 3 600 metrov kubických kontaminovaných zemín.
Okrem toho sa v nadloží nachádzalo do dvetisíc metrov kubických zeminy.
„Kontaminovaná zemina bola čistená, biodegradovaná a vrátená späť do výkopu,“ opísal Demko pre médiá po ukončení prác. Na tie išlo 1,6 milióna eur, financoval ich štát.

Ekologické havárie sa opakovali
Primátor Kežmarku Ján Ferenčák (Hlas-SD) poznamenal, že odstránením envirozáťaže sa skončila nočná mora mesta aj rieky Poprad.
„Každý mesiac tu dochádzalo k ekologickej záťaži a vytekaniu ropných látok,“ poznamenal. Prvá ekologická havária ropnými látkami tam bola už v roku 2014.
Odvtedy sa situácia opakovala niekoľkokrát.
„Kým tu bola záťaž, areál musel byť uzatvorený, nikto do neho nemal prístup, pretože tu hrozila kontaminácia nielen tých, ktorí sa tu pohybovali, ale aj celého životného prostredia,“ vysvetlil primátor.

Zmena územného plánu sa prerokúva
V areáli bývalých kasární s rozlohou približne dva hektáre sa nachádza desať budov. Nie všetky budú podľa primátora asanované.
Zachovať chcú pôvodné budovy kasární, v ktorých boli obytné priestory, teda podľa jeho slov tie najstaršie a najhodnotnejšie.
„Momentálne je vypísaný návrh na zmenu územného plánu, ktorý je už aj zverejnený. Ten sa prerokúva s verejnosťou,“ priblížil Ferenčák.
Predpokladá, že počas júna pôjde na prerokovanie na zasadnutie mestského zastupiteľstva.
„Po tomto schválení nám nič nebráni v tom, aby sme vypísali verejno-obchodnú súťaž na predaj areálu s daným zámerom alebo v rámci komunikácie so štátom išli cestou nájomného bývania,“ vysvetlil.
Zároveň dodal, že časť areálu patrí aj Prešovskému samosprávnemu kraju.
„Komunikujeme s krajom, aký má zámer, pretože môže rovnako participovať na projekte alebo sa rozhodnúť zameniť to s mestom či predať,“ dodal.
Projekt zmeny areálu na obytnú zónu počíta s investíciou viac ako 40 miliónov eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš