SPIŠ. Misia 1000 je projekt, ktorý sa zameriava na kľúčových 1000 dní od počatia dieťaťa. Školené ženy pracujú ako babice v domácom aj nemocničnom prostredí. Samy pochádzajú z rómskych komunít.
Šíria osvetu medzi tehotnými a matkami, poskytujú podporu, prepájajú ženy a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pomáhajú s predpôrodnou prípravou aj so starostlivosťou o novorodenca a batoľa.
O tom, čo všetko obnáša táto náročná práca, sme sa rozprávali s koordinátorkou LUCIOU KATRENIČOVOU (35) a babicou ANEŽKOU MIRGOVOU (34) zo Spišského Štvrtka.
V rozhovore sa dočítate:
- Kde pôsobia babice z rómskych osád
- S čím môže babica rodičke pomôcť
- Aká najmladšia rodička využila služby babice
- Ako pomáhajú babice hospitalizovaným deťom
- Čím môžu pomôcť rodinám s hendikepovanými deťmi
Ako vznikol nápad vytvoriť sieť babíc?
- Lucia Katreničová: V oblasti zdravia a zdravotnej mediácie pôsobíme už takmer 20 rokov. Pilotný projekt Misia 1000 však vznikol v roku 2019. Zamerali sme sa na prvých 1000 dní od počatia dieťaťa, pretože práve toto obdobie v živote každého človeka zohráva najpodstatnejší základ pre zdravie a zdravý vývoj.
Začali sme v piatich lokalitách. A to sú Spišská Nová Ves, Smižany, Rudňany, Markušovce a Hrabušice. V každej z týchto obcí pôsobila dobrovoľníčka, babica, ktorá šírila osvetu a robila aktivity pre deti, matky a rodiny. Spolupracuje aj s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Koľko je dnes babíc na Slovensku?
- Lucia Katreničová: Aktuálne v teréne pôsobí 21 babíc v 23 lokalitách v okolí Spišskej Novej Vsi a Kežmarku. Spomeniem niektoré: Hrabušice, Letanovce, Rudňany, Smižany, Veľká Lomnica, Spišská Nová Ves, Krížová Ves, Jurské, Výborná, Vydrník, Stará Lesná, Podhorany, Spišský Štvrtok či Markušovce.

V čom sa líši vaša práca od pôrodnej duly?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš