VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry si už roky praje prijatie zákona o Vysokých Tatrách. Hoci v ňom žije zhruba 3 900 obyvateľov, ročne tam zavítajú milióny návštevníkov.
Samospráva sa pritom musí pasovať s množstvom špecifických problémov, ktoré sa často vymykajú z rámca všeobecných pravidiel a úloh. Uviedla to za samosprávu Katarína Bohušová v reakcii na návrh zákona o meste Vysoké Tatry, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili koncom apríla poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
Podľa neho by mesto mohlo každoročne dostávať od štátu dotáciu v maximálnej výške 850-tisíc eur.
„Mesto Vysoké Tatry predstavuje jedinečné územie, ktoré sa značne odlišuje od ostatných miest svojou rozlohou, počtom obyvateľov, nadmorskou výškou. Jeho špecifické postavenie umocňuje fakt, že pätnásť tatranských osád sa rozprestiera na území Tatranského národného parku,“ pripomenula Bohušová.

Málo obyvateľov, veľké množstvo turistov
O prijatie zákona sa podľa jej slov usiluje aj súčasný primátor mesta Jozef Štefaňák (nezávislý). Pokračuje tak v zámere svojich predchodcov.
„S právnikmi a úradníkmi sme vypracovali podmienky a dôvodové správy zákona, ktorý sme chceli presadiť. Avšak pre rôzne politické situácie sa jeho schválenie odložilo na neurčito,“ uviedol bývalý dlhoročný primátor Tatier Ján Mokoš.
Poslanci v dôvodovej správe zákona poukázali na to, že lesné pozemky na území mesta Vysoké Tatry sú v zmysle platného zákona lesmi osobitného určenia, a teda nepodliehajú dani z nehnuteľností.
Ich plocha pritom predstavuje približne 341 milióna metrov štvorcových. Mesto tak prichádza zhruba o 850-tisíc eur ročne.
Podľa Mokoša by samospráva vedela využiť tieto financie aj vzhľadom na dlhšiu vykurovaciu sezónu či náročnejšiu zimnú údržbu ciest. Vysoké Tatry síce podľa jeho slov lákajú turistov, vzhľadom na nízky počet obyvateľov však majú nízke podielové dane.
„Mesto preto potrebuje podporu od štátu, aby vedelo zabezpečiť kvalitnú parkovú úpravu, zveľadenie intravilánov, údržbu ciest a chodníkov, cyklochodníkov a mnoho ďalšieho,“ skonštatoval bývalý primátor.

Status osobitného postavenia
Podľa výkonnej riaditeľky Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenky Potočnej by tatranská samospráva mala mať rozšírené kompetencie, a z tohto dôvodu aj status osobitného postavenia v rámci Slovenska.
„Cestovný ruch a finančný zisk, ktorý generujú tisícky domácich i zahraničných turistov ročne, nie sú zanedbateľným faktorom. Avšak na to, aby sme mohli skvalitňovať nielen služby, ale aj ponúkať iné aktivity či rozvíjať región, je väčšia podpora zo stany štátu nevyhnutná,“ zhodnotila.
Prijatie zákona podporil aj generálny riaditeľ Kúpeľov Nový Smokovec Jozef Vilim, ktorý okrem iného poukázal na jedinečnosť Tatier z pohľadu klímy a teda klimatických podmienok vhodných na kúpeľnú liečbu, ale aj relaxačnú a športovú činnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš