SPIŠSKÁ TEPLICA. Zámer likvidácie lomu Bor pri Spišskej Teplici v okrese Poprad sa nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, teda EIA.
Vyplýva to z rozhodnutia po ukončení zisťovacieho konania, ktorý vydal Okresný úrad Poprad.
Zámer, ktorého cieľom je uloženie stavebných odpadov do vydobytého banského priestoru po ťažbe dolomitov, predložilo Poľnohospodárske družstvo podielnikov v Spišskej Teplici.
Podpredseda predstavenstva Maroš Kovalčík uviedol, že predpokladá a dúfa v opätovné naštartovanie procesu likvidácie lomu so stanovenými podmienkami ešte v tomto roku.

Lom je potrebné upraviť
V minulosti v lome ťažili stavebný kameň, po vyťažení úžitkového nerastu tam vznikla lomová jama a ostala odkrytá stena lomu. Podľa Kovalčíka treba dať priestor po ťažbe do poriadku.
Podľa rozhodnutia okresného úradu nie je predpoklad, že by sa v rámci povinného hodnotenia podľa zákona EIA získali akékoľvek nové skutočnosti o vplyvoch zmeny navrhovanej činnosti na životné prostredie oproti popísaným v zámere.
„V rámci zisťovacieho konania správny orgán nezistil zásadné skutočnosti, ktoré môžu byť v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu životného prostredia, alebo ktoré by v závažnej miere ohrozovali životné prostredie a zdravie obyvateľov, ktoré by bolo potrebné posudzovať podľa zákona EIA,“ píše sa v rozhodnutí zverejnenom na enviroportáli.
Tri etapy
Kameňolom Bor, ložisko dolomitov, sa nachádza asi 1,5 km západne od obce Spišská Teplica a približne jeden kilometer juhovýchodne od mesta Svit. Situovaný je na východnom úpätí masívu Malý Smolník.
Ako vyplýva z predloženého zámeru na EIA, v minulosti už v lome niektoré likvidačné práce realizovali, a to na základe rozhodnutia o povolení likvidácie, ktoré vydal Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi.
Plánovanú likvidáciu lomu chcú vykonať na pozemkoch dotknutých doterajšou ťažbou v troch etapách. Počas nich budú zavážať vyťažený dobývací priestor s celkovou výmerou takmer 300-tisíc štvorcových metrov. Uložiť tam predpokladajú 940-tisíc štvorcových metrov inertného materiálu. Pôjde o zmes odpadov, ako je výkopová zemina, zemina, kamenivo a stavebný odpad.
„Postupom prác budú zakryté všetky časti vyťažených priestorov a lokalita sa upraví do bezpečného stavu tak, aby boli vytvorené prístupové cesty a terasy pre následné využitie pre pestovateľské účely – pestovanie úžitkových bobuľových plodín,“ uvádza sa v pláne.
Zmiernenie následkov banskej činnosti
Poľnohospodárske družstvo bude musieť zároveň dodržať trinásť stanovených podmienok, ktoré vyplynuli zo stanovísk doručených k zámeru.
Okrem iného je to dôsledná kontrola druhu odpadov skladovaných v lome, pravidelné odstraňovanie inváznych druhov rastlín, či zabezpečenie monitoringu stavu biotopov a druhov.
Zasypávanie vodných plôch bude možné realizovať len mimo obdobia rozmnožovania obojživelníkov.
Stavebný kameň – dolomit a dolomitické piesky z kameňolomu využívali od dávnej minulosti miestni obyvatelia najmä pre stavebné účely. Vypracovanie plánu likvidácie bolo podľa družstva nutné pre stabilizáciu územia a zmiernenie následkov banskej činnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš