TATRANSKÁ JAVORINA. Takmer dva roky intenzívnych reštaurátorských prác v interiéri dreveného kostolíka v Tatranskej Javorine (okres Poprad) majú za sebou študenti zo školy umeleckého priemyslu.
V kostole sv. Anny okrem iného zreštaurovali časti mobiliára, oltár aj krstiteľnicu.
Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, splnili tak vôľu kniežaťa Christiana Krafta von Hohenlohe (1848-1926), ktorý dal kostol v roku 1902 postaviť.
Dokázali to, čo umelci v minulosti nevedeli
O obnovu interiéru celodreveného kostola sa postarali jedenásti žiaci odboru konzervátorstvo a reštaurátorstvo drevorezieb v rámci svojej umeleckej praxe.
V priebehu posledných dvoch rokov zrenovovali viaceré objekty, ktoré sa v kostolíku nachádzajú. Práce vykonávali pod vedením Vlada Reznického.
„Študenti zreštaurovali jednotlivé časti mobiliára tohto neogotického kostolíka. Pozlátili oltár, krstiteľnicu, kazateľnicu, spovednicu, patronátnu lavicu i neskôr zhotovené paškálové svietniky, ambonu a obetný stôl,“ opísala Jeleňová.
Po mnohých rokoch tak podľa jej slov vyhoveli požiadavkám nemeckého kniežaťa von Hohenlohe.
„Práve knieža starostlivo riešil jeho interiérové zariadenie, pričom mal požiadavky, ktoré vtedajší remeselníci nedokázali splniť. Žiaden majster totiž nevedel v tej dobe zlátiť, a tak interiér kostola ostal bez zlátenia,“ vysvetlila.
Odkaz pre budúce generácie
Kostol je postavený na okraji obce.
Oltár vyhotovil Peter Meyer z Popradu, hodiny na veži dodal Pavol Schwing z Kežmarku, zvony odlieval Fridrich Hönig, vitráže vyhotovil Karl Rockbeck z Viedne, z ktorej pochádzajú aj bohoslužobné predmety a rodový erb vyrezala neznáma firma z Berlína.
O zlátenie zariadenia v interiéri sa však napokon postarali až súčasní žiaci župnej školy.
„Správa o ich zručnosti i obnove pritom zostane zachovaná aj pre budúce generácie. V kostole ju totiž už koncom júna uložia do časovej schránky,“ dodala hovorkyňa.
Kostol sv. Anny spolu s cintorínom, drevenou márnicou, hrobkou rodiny niekdajšieho správcu Javoriny Eduarda Kégela a pomníkmi kniežaťa Hohenlohe a maliara Jaroslava Votrubu sú národnými kultúrnymi pamiatkami.
Knieža zanechal pod Tatrami stopy
Neďaleko sa nachádza aj ďalšia kultúrna pamiatka, Lovecký zámoček Hohenlohe. Ten dal knieža postaviť ešte v roku 1884.
Na Javorine zriadil riaditeľstvo svojich tatranských i maďarských majetkov, v Javorovej doline zverník, kam dovážal rôzne cudzokrajné zveri ako bizóny, kozorožce či jelene.
V obci tiež postavil vodnú elektráreň a rovnako na vlastné náklady aj spomínaný kostol.
Poľovnícky zámoček bol do užívania slávnostne uvedený 20. júla 1885. V roku 1935 jeho dedičia predali Javorinu štátu. Odvtedy je aj Lovecký zámoček vo vlastníctve štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš