LEVOČA. Radnicu v Levoči otvoria po rekonštrukcii prízemia a suterénu pre verejnosť v sobotu 24. júna.
Časom by tieto priestory mali slúžiť aj na stretávanie sa rôznych komunít.
Informovala o tom v piatok prostredníctvom tlačovej správy Vladimíra Novotná Čajová z referátu komunikácie a marketingu mesta.
Na obnovu historickej pamiatky išlo približne 1,5 milióna eur, práce priniesli niekoľko významných objavov vrátane posunu datovania vzniku radnice o sto rokov skôr, na začiatok 15. storočia.

Pre návštevy a na reprezentatívne účely
V minulosti v radnici sídlili richtár, notár aj mestská rada, v súčasnosti v nej mesto prijíma dôležité návštevy, organizuje sobáše alebo prednášky.
Prvé poschodie je sídlom expozície SNM – Spišského múzea v Levoči o histórii mesta a nachádzajú sa tam aj reprezentatívne priestory.
Na prízemí radnice boli predajne, pivničné priestory boli zaplavené vodou.
„Zmenilo sa to skončením prvej etapy obnovy radnice, ktorá priniesla mnohé významné historické nálezy, ale aj život a svetlo do priestorov, ktoré by mali byť po novom otvorené nielen pre návštevníkov mesta, ale aj pre komunity, ktoré tu žijú,“ zhodnotil primátor mesta Miroslav Vilkovský (nezávislý).
Rekonštrukcia radnice trvala rok a pol, projekt s názvom Radnica otvorená komunitám bol spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Mesto získalo na realizáciu projektu projektový grant takmer 850-tisíc eur, na stavebné práce bolo schválených 570-tisíc eur.

Steny praskali, teplo unikalo
O potrebe väčšej rekonštrukcie prízemia a suterénu sa začalo diskutovať už v roku 2012.
Medzi najzávažnejšie problémy radnice patril dlhodobo nevyhovujúci stav a suterén podmáčaný spodnou vodou, ktorá zaplavovala celý priestor.
„Podzemná voda spôsobovala praskanie, vysoké známky zasolenia a zavlhnutia stien, omietok a degradovaných povrchov podláh. Problémové boli nekvalitné okenné a dverné výplne v obvodových stenách, ako jedna z príčin únikov tepla a vysokých nákladov na prevádzku objektu,“ opísala Viera Ungerová z oddelenia investičnej činnosti, územného plánovania, životného prostredia a stavebného úradu.
I keď boli steny radnice reštaurované v závislosti od havarijného stavu, objavovali sa na nich viditeľné praskliny.
„Prízemie od poškodenia požiarom v polovici 18. storočia stratilo svoj pôvodný charakter, nikdy nebolo plnohodnotne obnovené, a tým ani funkčne využívané pre účely zodpovedajúce významu objektu,“ vysvetlila Ungerová.
Podľa vzoru Krakova
Vedenie mesta v súčasnosti zvažuje účely využitia priestorov novozrekonštruovaného prízemia a suterénu.
Primátor v tejto súvislosti poukázal na historickú radnicu v Krakove.
„Naša bude rovnako otvorená a priechodná. Vznikli nám exkluzívne priestory, ktoré musíme využiť,“ skonštatoval.
Väčšia z reprezentačných miestností by mohla podľa jeho slov slúžiť na rôzne slávnostné podujatia.
V priestoroch, kde bola kedysi Spiellenbergova lekáreň, by mohla vzniknúť čajovňa alebo kaviareň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš