Korzár logo Korzár Spiš

Rozkradnuté, rozpadnuté. Ako sa o pamiatky starajú Slováci a ako Angličania či Česi

Vysmejú vás, hovorí o nápade architekt.

Železiareň Stará Maša. Železiareň Stará Maša. (Zdroj: Čierne diery)

Architekt RASTISLAV UDŽAN sa vo svojej práci venuje aj obhajobe industriálnych pamiatok Slovenska, ktoré ostali po roku 1989 často ponechané osudu. Aj napriek tomu sú podľa neho na Slovensku také, ktorých obnova stojí za povšimnutie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je to však veľmi neuchopené a založené na čiastkových iniciatívach. Nemá to žiadny systém, napríklad že by pamiatkari zverejnili tisíc najohrozenejších stavieb Slovenska. Z tohto nápadu vás vysmejú,“ opisuje.

Podľa neho pritom máme asi tisíc ohrozených stavieb a každou slabšou zimou ich viac a viac degraduje a mizne.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo by sme sa podľa vás mali zaujímať o industriálne pamiatky, teda rôzne továrne, fabriky či cukrovary, ktoré fungovali ešte počas socializmu?

- Je to v DNA národa, ľudí, ktorí žijú na určitom území. Na RTVS vysielajú dokumentárny seriál Tiene ruín, ktorý ukazuje tieto objekty z pohľadu nostalgickej spomienky zväčša bývalých zamestnancov. Okrem toho, že ľudia prišli do týchto oblastí, kde sú dnes už industriálne pamiatky, zväčša za prácou v konkrétnej fabrike, tak sa tam už aj oženili, vydali, zapustili korene.

Práca v továrňach bola ťažká, nebezpečná, technologicky náročná, ale poskytovala určitú náplň života. Prišiel rok 1989 a Mečiarovou privatizáciou 99 percent týchto objektov zhaslo. Ostali uzavreté, predali sa a rozkradli. Je veľmi dôležité o tom hovoriť, lebo generácia, ktorá tam pracovala, pomaly odchádza. Ale je chvályhodné, že na to reflektuje mladá generácia, napríklad projekt Čierne diery. Aj keď to nerobia pod odbornou záštitou, spôsob, akým k tomu pristupujú, má veľký efekt.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Štát predal pamiatku súkromníkovi, ten ďalšiemu a zas je na predaj. Oveľa drahšie Čítajte 

O čo presne sa snažíte vy?

- Poukázať na to, že tieto objekty sú v neskutočne zlom stave, v zlých majetkových pomeroch a verejnosť sa o ne nezaujíma. Samozrejme, ekonomicky vyžadujú oveľa viac ako bežné stavby, no sú našou identitou a bez nich hmotnú kultúru a dobový odkaz v dnešnom svete nebudeme vedieť vytvoriť. Sú to síce ruiny, žiaľ, ak nie je v záujme spoločnosti ich zachrániť, tak je potrebné aspoň o nich hovoriť a poukazovať na ich význam.

Na prednáškach poukazujem na to, že niektoré z nich, napríklad Solivar v Prešove, je pekne opravený, no taký Gemer je oblasť, kde sú tieto pamiatky veľmi nedocenené. Mali by sme o nich informovať verejne aj v propagačných materiáloch, aj keď sú v zlom stave. Nikto neprezentuje pamiatku, ktorá chátra. Oblastné organizácie, kraje, mestské zastupiteľstvá, informačné centrá prezentujú len objekty, ktoré sú podľa ich meradla „tie reprezentatívne“, často importované a bez lokálneho kontextu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme to začlenili do spoločenského diania, väčšina z týchto objektov zanikla po revolúcii a odvtedy chátrajú?

- Najcennejšie priemyselné objekty na Slovensku sú skôr prvorepublikové a mnohé vznikali ešte za Rakúsko-Uhorska. Počas industrializácie ostali väčšinou len časti starých podnikov alebo sa zbúrali a postavili sa nové haly priemyselných podnikov. Táto výstavba bola riadená. Aj napriek tomu je potrebné sa venovať ich povedomiu a záchrane. Napríklad v prípade bratislavskej Cvernovky bola polemika, či ju zbúrať alebo adaptovať. Nakoniec ju úplne obnovili. Je tam cítiť prítomnosť miesta, starého areálu, no doplnili to novotvarmi, aby to plnilo funkčnosť celej zóny. Je to správna kombinácia.

Tieto industriálne objekty majú často status národnej kultúrnej pamiatky. Môže byť aj preto ich obnova komplikovanejšia a súkromníci sa do toho odmietajú púšťať?

- Pamiatkarov obhajujem, je ich však málo a so zviazanými kompetenciami. Na druhej strane majú často nejednoznačné a medzi sebou aj protichodné vyhlásenia. Na Slovensku je len veľmi málo pamiatok, kde pri obnove vznikol konsenzus, a teda investor naplnil svoje očakávania a pamiatkari zachovali, čo chceli zachovať. V mnohých prípadoch pri obnove platí, že má osvieteného investora, komunitu ľudí alebo akademickú podporu cez témy študentských zadaní. Samosprávy a kraje sa pomaly z tejto letargie tiež prebúdzajú a uvedomujú si hodnoty týchto stavieb. Mentálne v tejto oblasti sme však na tom zle.

Ako to myslíte?

- Keď som prišiel v roku 2018 do Banskej Bystrice, búral sa tam areál Slovenky. Bola to bývalá odevná fabrika, krásna baťovská architektúra. Prezentovali to tak, že zmizne ďalší strašiak Banskej Bystrice. Tieto hrubé prívlastky sú neakceptovateľné. Priemyselné objekty by sa mali chrániť a adaptovať. Ich architektúra je dispozične veľmi variabilná. Viete to upraviť na kancelárie, rezidenčné štvrte, funkčné areály. Sú to objemovo veľké stavby, dobré a efektívne typologicky riešené. Areál Slovenky však zbúrali a prezentujú to ako skvelé riešenie. Prešlo päť rokov a je tam obrovská stavebná jama. A takýchto príkladov je mnoho.

Súvisiaci článok Štyri roky fotil ľudí a pamiatky na Gemeri: Človek má problém sa tam najesť či ubytovať Čítajte 

Ale aj na Slovensku sú už veci, ktoré stoja za povšimnutie, no je to veľmi neuchopené a založené na čiastkových iniciatívach. Nemá to žiadny systém, napríklad, že by pamiatkari zverejnili tisíc najohrozenejších stavieb Slovenska. Z tohto nápadu vás vysmejú. Pritom tu je tých tisíc ohrozených stavieb a každou slabšou zimou viac a viac ich degraduje a mizne. Objekty nemajú strechy, interiér vlhne a padajú ako domček z karát. Ich hodnotná záchrana je už na Slovensku stratená. Západná kultúra však nikdy nebude mať záujem o niečo, čo nevychádza z histórie a tradície. A nikoho nezaujmete tým, že budete interpretovať históriu nejakým pseudo návrhom.

Často sú tieto budovy v odľahlých regiónoch, napríklad na Gemeri huta Etelka či Štefanská huta. Vedie k nim však často komplikovaná cesta, viackrát zaznelo, že z Košíc či z Prešova je to tam ďalej ako do Bratislavy. Myslíte si, že niekde by ich oživenie mohlo pomôcť mestu a turizmu?

- Určite, no každý vám povie, že na to nie sú peniaze. Sú, ale nie sú v dobrých rukách a správne rozdelené. A určite sú peniaze na to, aby sa o nich aspoň rozprávalo, aj keď sú v zlom stave. V oblasti Šariša či Spiša je napríklad veľmi silná koncentrácia kaštieľov. Niektoré sú v dobrom stave, iné sa predali a sú v súkromných rukách. S niektorými sa nič nedeje, no sú aj také, kde sa robia rôzne podujatia.

Desať rokov som žil v zahraničí, kde medzi týmito pamiatkami funguje istá kontinuita. Tu mi to chýba. Ak by jedna dedinka vedela o druhej, že je tam kaštieľ, a nejako by to prepojili a prezentovali oblastnej organizácii cestovného ruchu, určite by to pomohlo. Aby sa minimálne vedelo, kde sú tieto objekty. Aj autentickosť toho miesta je zaujímavá. Stačí, aby to bolo určitým spôsobom dostupné. Postupne by sme zároveň vedeli vzdelávať ľudí o histórii tých miest.

Ako si s tým poradili v zahraničí?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9TSA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Rozhovory Korzára

Súvisiace témy: Zabudnuté miesta

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 855
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 454
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 925
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 383
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 517
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 273
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 116
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 053
  1. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  2. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  3. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  4. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  5. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  7. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  8. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 348
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 18 262
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 637
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 146
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 949
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 890
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 750
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 844
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  2. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  3. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  4. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  5. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  7. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  8. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 348
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 18 262
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 637
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 146
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 949
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 890
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 750
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 844
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu