LEVOČA, PREŠOV, HUMENNÉ. V levočskej galérii vystavujú unikátnu kompletnú zbierku 100 farebných xylografií Salvadora Dalího s názvom Božská komédia.
Originálne exponáty vytvoril v rokoch 1950 až 1959. Ide o ilustrácie ku klasickému dielu talianskej literatúry - rovnomennej epickej básni, ktorú napísal Dante Alighieri. Z levočskej radnice o tom informovala Vladimíra Novotná Čajová.
"Táto výnimočná kompletná klasická séria 100 farebných xylografií dokazuje neuveriteľnú bravúru, s ktorou Dalí vytvoril v danom čase toto majstrovské dielo. Tento jedinečný súbor pomáha divákovi pochopiť rozsah a hodnotu vykonanej práce veľkého majstra našich čias," priblížil kurátor výstavy Jakub Milčák s tým, že vlastníkmi prezentovanej série boli francúzska herečka Marina Vlady a ruský herec, spevák a básnik Vladimir Vysockij.
Nepoznané stránky geniálneho diela
Cieľom výstavy je napomôcť verejnosti vnímať a pochopiť, ako Dalí zhmotňuje svoje názory a predstavy vďaka svojmu osobitému umeleckému jazyku v podobe obrazov, pri ktorom sa často uplatňuje nehmotný aspekt, avšak divák ho zreteľne cíti.
"Celkovo sa výstava usiluje čo najviac priblížiť Dalího divákovi, predstavuje doteraz nepoznané stránky jeho geniálneho diela. Toto zoznámenie sa s Dalím bude nepochybne zaujímavé nielen pre odborníkov, ale aj pre ľudí, ktorí sa umením ešte len začínajú zaoberať," dodal.
Súbor diel bol vyrytý a vytlačený pod vedením Jeana Estradeho a pod dohľadom Dalího. Táto práca sa podľa Milčáka považuje za jednu z najvýznamnejších svojho druhu v 20. storočí.
Výber farieb, vyrytie 3 500 drevených štočkov, ktoré boli potrebné k vytvoreniu 100 farebných drevorytov, znamenalo takmer štyri roky nepretržitej práce skupiny najlepších odborníkov.
Na výstave je prezentovaná aj vzácna pohľadnica s originálnym podpisom Salvadora Dalího. Výstava potrvá do 24. septembra.
Mesiac autorského čítania v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava (KK POH) spoločne s občianskym združením Slniečko sa po druhýkrát zapojí do najväčšieho stredoeurópskeho literárneho festivalu Mesiac autorského čítania.
Ten okrem českej a slovenskej tvorby prináša aj literárne umenie vybranej európskej krajiny. V tomto ročníku sa v Prešove predstaví 16 nórskych spisovateľov a spisovateliek. Spolu s českými a slovenskými autormi privíta festival 35 hostí.
Ako informovala Michaela Demková z KK POH, podujatie bude v Prešove od pondelka 17. júla do stredy 2. augusta, každý večer od 19:00. Nielen domácu, ale aj nórsku literatúru, bude publikum spoznávať v priestoroch hudobného klubu Stromoradie.
„Pilotný ročník nás v každodennej návštevnosti utvrdil v názore, že tento festival patrí do Prešova. Je pre nás potešením aj výzvou opäť hostiť toto medzinárodné podujatie. Naším cieľom je nepodliezť nastavenú úroveň a prilákať na literárne večery čo najpestrejšie publikum,“ zdôraznila riaditeľka knižnice Iveta Hurná.
Koncept jednotlivých večerov má ustálenú štruktúru. Úvod večera patrí zástupcom českej či slovenskej literárnej scény. Slova sa následne zhostia spisovateľky alebo spisovatelia reprezentujúci krajinu čestného hosťa festivalu, ktorou je v tomto roku Nórsko. Publikum si vypočuje čítanie autoriek a autorov naživo v ich rodnom jazyku, s prekladom v pozadí. Do ich súkromia nahliadnu prostredníctvom moderovaných besied.
„Kvalitných literárnych festivalov na Slovensku je veľa, ale Mesiac autorského čítania je originál. Prebieha v rovnakom čase v rôznych európskych krajinách i mestách, a tak nás spája,“ vysvetlila Hurná.
Literárny festival Mesiac autorského čítania má 24-ročnú tradíciu a celoeurópsky význam. Vznikol v roku 2000 v Brne a postupne sa rozšíril aj do ďalších miest.
„Prešov sa na autorskej púti spájajúcej Brno, Ostravu a Bratislavu ocitol po druhý raz. "Organizátori veria, že na budúci rok sa opätovne zapojí aj ukrajinský Ľvov,“ doplnila Demková.
Tradičné remeselné dielne v Humennom
Návštevníci skanzenu Vihorlatského múzea v Humennom sa aj toto leto môžu zapojiť do letného programu remeselno-folklórneho cyklu tradičných remeselných dielní.
Oživené remeslá - Tvorivé a vzdelávacie podujatia otvoria v nedeľu. Z múzea o tom informovala Jana Fedičová s tým, že súčasťou tvorivých dielní je aj prehliadkový program areálu skanzenu.
V rámci úvodného podujatia si záujemcovia budú môcť v areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania vyskúšať remeselný fortieľ korytárov, ktorých starobylé remeslo predstaví Milan Karľa zo Sniny.
Tvorivé remeselné dielne, tematické výstavy a sprievodný program sa tu budú od 14.00 do 18.00 h konať aj nasledujúce tri nedele.
Techniku hrnčiarskej výroby naživo záujemcov priučí lektor Jaroslav Lechan z Topole počas poslednej júlovej nedele (30. 7.).
Spracovanie tkaniny na krosienkach s ukážkami plstenia vlny predvedie lektorka Ľubica Talarovičová zo Sniny 13. augusta, keď je na programe aj autentická ukážka kováčskeho remesla a podkúvania koní s lektorom Štefanom Barančíkom z Kamenice nad Cirochou.
V závere prázdninového cyklu remeselných tvorivých dielní 27. augusta predstavia rezbársku výrobu pastierskych píšťaliek a drevených holubičiek manželia Mária a Ladislav Horváthovci z Kolonice.
"Múzejný program je koncipovaný ako vzdelávací a zábavný exkurz do pôvodných remeselných reálií našich predkov s odkazom na ich zručnosť, tradičné remeselné výrobky regiónu a uchovávané remeselné postupy, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva regiónu, ako aj priestorom budúceho rozvoja," uviedla Fedičová s tým, že harmonogram podujatí oslovuje detských i dospelých návštevníkov, vytvára prostredie aktívnej zábavy pre rodiny s deťmi, priestor na inšpiráciu či spoznávanie histórie i vlastných zručností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš