KEŽMAROK. Ak všetko pôjde podľa plánu, geotermálny vrt v Kežmarku napoja na štyri kotolne centrálneho zdroja tepla.
Horúca voda spod zemského povrchu by ich mohla nahradiť a zásobovať 1 500 domácností, ako aj priľahlú školu a materské školy.
S vŕtaním geotermálneho vrtu na sídlisku Juh za tamojšou základnou školou a bytovkou na Levočskej ulici začala spoločnosť Geovrt Kežmarok, s. r. o., vlani v úvode februára.
Plánovanú hĺbku 2,5 kilometra dosiahli podľa primátora v máji 2022, následne prešli k očisťovaniu a oživovaniu vrtu.

Chýbali peniaze
Práce v Kežmarku realizuje súkromná firma, ktorá je držiteľom povolenia na vykonávanie hydrogeologického prieskumu vôd v prieskumnom území.
Mesto Kežmarok sa pôvodne plánovalo do projektu pustiť samo.
„Založilo firmu a tím odborníkov sa pustil do prípravy podkladov, vrátane prepočtov vykurovacieho potenciálu pri rôznej intenzite získaného tepla a rôznej výdatnosti zdroja,“ pripomenul primátor Ján Ferenčák (Hlas, Smer).
Na samotný vrt však podľa jeho slov chýbali peniaze.
„Navyše, v Kežmarku nie je nijaký iný prieskumný vrt, ktorý by slúžil ako garancia, že projekt bude úspešný. Finančnú podporu preto mesto nemohlo získať z banky ani od štátu. Východiskom neboli ani európske zdroje,“ dodal.

Na prieskum nemôžu žiadať eurofondy
Geologický prieskum s cieľom zistenia výdatnosti geotermálneho ložiska v súčasnosti podľa jeho slov nepatrí medzi oprávnené výdavky, takže naň nie je možné žiadať eurofondy.
Mesto nakoniec vyhlásilo obchodnú súťaž na predaj spoločnosti, vrt tak realizoval spomínaný súkromník.
Samospráva ešte vlani uviedla, že po kolaudácii vrtu bude celé okolie zrevitalizované a pribudne pri ňom vonkajšie cvičisko s lavičkami, stojany na bicykle a informačná tabuľa o význame diela pre komunitu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš