TATRANSKÁ POLIANKA. V Tatranskej Polianke vo Vysokých Tatrách si počas týchto dní pripomínajú 150. výročie narodenia doktora Michala Guhra (1873 – 1933). Pomenované je po ňom aj tamojšie sanatórium.
Pri tejto príležitosti mu v piatok pri vstupe do budovy odhalili pamätnú tabuľu.
Podľa riaditeľky Okresného archívu v Poprade Zuzany Kollárovej išlo o výraznú, neprehliadnuteľnú a všestrannú osobnosť.
Ako uviedla pre médiá, na podnet svojho strýka sa stal hlavným lekárom a spolumajiteľom Tatranskej Polianky, ktorej dal podľa jej slov punc sanatória so všetkým vrátane procedúr. Vychádzal pritom zo svojich poznatkov, ktoré nazbieral v Európe.

O klíme v Tatrách prednášal aj v Amerike
Guhr bol synom jedného zo zakladateľov Tatranskej Polianky. Do nového liečebného sanatória prišiel koncom 19. storočia. Snažil sa vybudovať komplexné centrum na regeneráciu a ozdravenie ľudí.
„V tom období ľudia žili vo veľmi biednych a chudobných pomeroch. Spočiatku do sanatória chodila hlavne maďarská a nemecká klientela. Bola bohatá, a to mu prinieslo financie, vďaka ktorým mohol potom zafinancovať alebo dať rôzne zľavy aj chudobnejším. Tí sa tu mohli liečiť na Basedowovu chorobu i tuberkulózu,“ opísala Kollárová.
Doktor Guhr sa podľa jej slov zameriaval aj na výskum. Ako uznávanú osobnosť ho pozvali do Ameriky, kde mal šnúru prednášok práve o výbornej klíme vo Vysokých Tatrách.
„Trošku aj náhoda prispela k tomu, že sa tu jedna pacientka s Basedowovou chorobou, ktorú sem poslali z Budapešti zomrieť, vyliečila. Vtedy sa prišlo na to, že tatranské ovzdušie má veľa jódu a ten pomáha na túto aj pľúcne choroby,“ doplnila riaditeľka archívu.

Športovec a staviteľ
Guhr bol však nielen lekárom, ale aj zakladateľom športového lyžovania.
„V zahraničí zbieral podnety a nápady, vybudoval skokanský mostík, rôzne bežecké trate,“ poznamenala Kollárová.
Bol zároveň zakladateľom spolku horských vodcov a záchranárov, postavil Bilíkovú chatu i ďalšie tatranské chaty.
„Mal aj veľký vplyv a vzťah k obyvateľom podhoria, Popradu i Kežmarku. Obyvateľom pomáhal v rokoch hospodárskej krízy. Ak by nebolo jeho zamestnávania, jeho kontaktov, obyvatelia Tatier, podtatranských obcí by boli na tom hospodársky veľmi zle,“ uviedla Kollárová.
Sanatórium navštevujú najmä pacienti s astmou
Osobnosti Guhra je venovaný aj program v sanatóriu, ktorý trvá od piatka do nedele. Zahŕňa hudobný program, premietanie filmu, odbornú diskusiu aj aktivity pre deti.
V sanatóriu v Tatranskej Polianke v minulosti liečili aj španielsku chrípku aj tuberkulózu. Pacientom v súčasnosti poskytuje ústavnú aj kúpeľnú starostlivosť.
Ústavná a kúpeľná liečba sa od roku 2021 rozšírila aj o liečbu pacientov s postcovidovým syndrómom.
Podľa riaditeľky sanatória Eleonóry Kovalčíkovej v súčasnosti mávajú v Polianke ročne 1 600 až 1 800 pacientov, v období pandémie covidu ich bolo o dvesto viac. Aktuálne sem najčastejšie prichádzajú pacienti s astmou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš