LESNICA/ČERVENÝ KLÁŠTOR. V Prielome Dunajca sprístupnili pieninskú cestu pre peších turistov a cyklistov.
Niekdajší lesný chodník, na ktorom dochádzalo k viacerým pádom a úrazom, zrekonštruovali.
Trasa je zatiaľ otvorená provizórne. Práce budú trvať do konca augusta, preto sú na nej viaceré obmedzenia.
Rekonštrukciu lesnej cesty robí Správa Pieninského národného parku (PIENAP) so sídlom v Spišskej Starej Vsi (okres Kežmarok) v rámci projektu Interreg PL/SK.
Projekt zdedila od organizácie Štátne lesy TANAP vo finálnej fáze.

Vyššia a nebezpečnejšia
Čo hovoríte na vynovený turistický chodník v Prielome Dunajca?
Hlasovanie otvorené:
od: 30.07.2023 23:14
Reakcie na opravenú cyklotrasu sú rôzne.
Vítajú ju samosprávy v Pieninách, podľa ktorých môže nová infraštruktúra pomôcť cestovnému ruchu, ako aj časť cyklistov a turistov.
Druhá skupina však hovorí, že terajšia trasa im príde nebezpečnejšia ako pôvodný lesný chodník.
Na exponovaných miestach je nové zábradlie, ale nie je všade, cesta je vyššia a aj vďaka tomu pôsobí nebezpečnejšie. Najmä ak po nej jazdia neskúsení cyklisti a deti.
Problémom je aj neohľaduplnosť ľudí a nedodržiavanie pravidiel.
Na chodníku už došlo k viacerým pádom, jedna poľská turistka utrpela vážny úraz.
Stále dochádza k úrazom
„Samozrejme, niekomu sa to zdať môže, mnoho ľudí, mnoho názorov,“ vraví na margo toho, že nová cesta pôsobí vďaka vyvýšeniu nebezpečnejšie, riaditeľ Správy PIENAP Vladmír Kĺč.

„Reakcie sú rôzne, vo veľkej miere pozitívne. Trasa je určite bezpečnejšia ako v minulosti. Úrazy sa stávali aj pred rekonštrukciou, všetko však závisí od samotných cyklistov,“ hovorí Kĺč.
Zároveň zdôrazňuje, aby návštevníci „prispôsobili spôsob jazdy svojim schopnostiam, používali bezpečnostnú výbavu, boli voči ostatným ohľaduplní, rešpektovali značenie a návštevný poriadok, nepožívali pred jazdou alkoholické nápoje a omamné látky“.
Štovka: Necitlivý zásah
Prešovský fotograf Ján Štovka je dlhoročným rekreačným cyklistom a znalcom Pienin. Podľa neho je nová trasa necitlivým zásahom.
„Táto cesta bola stavaná kedysi dávno starými talianskymi majstrami a mala svoj typický ráz, ktorý zapadal do koloritu Pieninského národného parku. Teraz tam naliali suchý betón a vytvorili z toho paškvil,“ mieni Štovka.
S rekonštrukciou nie je stotožnený: „Ak bola tá trasa nebezpečná pre ľudí, ktorí tam nemali čo hľadať, tak tam jednoducho nemali ísť. A nie zničiť prírodnú trasu, ktorá bola jednou z najkrajších cyklotrás na Slovensku.“
Podľa Štovku bol na pôvodnej cyklistickej trase zaujímavý práve nerovný terén a k úrazom tam dochádzalo v minulosti i teraz.
„Ľudia tam padali na bicykloch, no padajú aj v Tatrách, čo ale neznamená, že teraz budeme betónovať chodníky na štíty. Príde mi to absurdné,“ vraví.
Upozorňuje, že by bolo potrebné regulovať cyklistov z poľskej strany, ktorí jazdia na nevhodných cestných bicykloch či kolobežkách.

Prioritne je pre peších
„Cesta je prioritne určená pre peších turistov, keďže je zároveň náučným chodníkom. Počas turistickej sezóny, v čase medzi desiatou a šestnástou hodinou, je mimoriadne návštevovaná cyklistami, ktorí sa presúvajú hlavne medzi prístaviskami pltí, preto v tomto čase nie je vhodná pre cyklistov, ktorí nemajú s bicyklovaním skúsenosti,“ vysvetľuje šéf parku.
Potvrdzuje, že o trasu je zo strany turistov zvýšený záujem. Len počas prvých troch dní po otvorení na nej zaznamenali v čase od deviatej do pätnástej hodiny 5 206 návštevníkov.
„Trasa je mimoriadne navštevovaná a návštevnosť každoročne stúpa,“ zdôrazňuje.

Ostane v terajšej podobe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš