VYSOKÉ TATRY. Na Slovensku v posledných rokoch evidujú ochranári úbytok počtu hniezdiacich párov bocianov čiernych. Súvisí to s výraznými negatívnymi zásahmi do ich prostredia v minulosti.
Upozornila na to na sociálnej sieti Správa Tatranského národného parku (TANAP).
Práve v tomto období majú hniezdiace páry vo svojich hniezdach podľa ochranárov už dokonale vyperené mláďatá, ktoré postupne opúšťajú svoj domov a čaká ich náročná cesta na zimoviská.

Počet bocianích párov klesá
Podľa portálu bocian.sk je v súčasnosti na Slovensku registrovaných takmer 1 800 bocianích hniezdnych stavieb, vrátane tých, ktoré im vybudovali ľudia. Bociany však každoročne obsadia asi 1 350 hniezd.
„Vieme, že v roku 1934 hniezdilo na našom území 2 219 párov. V roku 1984 už ich počet klesol na 1 018 párov. Príčinou bol úbytok potravy aj vhodných hniezdnych možností. Spôsobila ho intenzívna poľnohospodárska činnosť, vysušovanie mokradí, zmena v urbanizme obcí, chemizácia a spriemyselňovanie krajiny," priblížil problém portál.

Opakovane hniezdia na tých istých miestach
Správa Tatranského národného parku má na svojom území umiestnených niekoľko kamier, prostredníctvom ktorých sleduje bociany.
Na svojej internetovej stránke tak umožňuje pozorovať život v hniezdach bocianov vo Vavrišove, Pribyline, Partizánskej Ľupči (okres Liptovský Mikuláš) a vo Veľkej Lomnici (okres Poprad).
Ich loviskami sú okrem polí aj vlhké lúky s výskytom obojživelníkov a plazov.
„Bociany majú vo svojom hľadáčiku aj prirodzené podhorské vodné toky. Všetko sú to lokality, kde nájdu dostatok potravy,“ informovala Správa TANAP-u.
Bociany opakovane hniezdia na tých istých miestach dlhé roky.
„Podľa zachovaných písomných zmienok niektoré lokality obsadzujú aj viac ako sto rokov," dodali ochranári.
Tí zároveň poukazujú aj na klesajúci počet hniezdiacich párov orlov krikľavých na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš